A magzatvízből nyert őssejtek is felhasználhatók különböző sejtszövetek előállítására - állítják azok a tudósok, akik a Nature Biotechnology című szaklapban számoltak be kutatásaik eredményéről.
A fogantatás után néhány nappal létrejövő őssejtek képesek arra, hogy az emberi testben megtalálható több mint kétszáz szövetté formálódjanak.
A gyógyításban ennek az a jelentősége, hogy a károsodott területre juttatott őssejtek képesek regenerálni az adott szövetet. A kutatók azt remélik, hogy hamarosan pótszerveket tudnak növeszteni a betegek számára.
Az észak-karolinai Wake Forest Egyetem tudósai eredetileg egy, a terhességgel foglalkozó kutatáshoz vettek magzatvízmintát.
Laboratóriumi körülmények között elkezdték vizsgálni, hogy növekedésnek indulhatnak-e a sejtek, és úgy találták, hogy az embriókból nyert őssejtekhez hasonlóan a magzatvízből nyert anyaggal is többféle szövetet képesek létrehozni.
A kísérleti egerekbe telepített, magzatvízből nyert őssejtek például csontszövetté formálódtak, de az agyban és a májban megtalálható sejteket is sikerült létrehozni belőlük.
Brit tudósok ugyanakkor megjegyezték, hogy a magzatvízből származó anyag bizonyos mértékben különbözik az embriókból nyert őssejtektől, és ezért kevesebb gyógyászati alkalmazása lehetséges.
A Wake Forrest Egyetem kutatói szerint azonban így is hasznosnak bizonyulhat, például az olyan gyermekek gyógyításában, akiknek az édesanyjától vették a mintát.
Az eddig külön, erre a célra létrehozott embriókkal folyó kísérleteknek ugyanakkor sok ellenzője van, akik erkölcsi alapon utasítják el az őssejtkutatást.
George Bush elnök 2001-ben jelezte, határozottan ellenzi, hogy a tudomány nevében emberi embriókat semmisítsenek meg, és ezért korlátozta az őssejtkutatásra fordítható szövetségi pénzeket.
Mindez azonban csak még jobban ösztönzi a kutatókat, hogy új módszereket keressenek arra, miként juthatnak őssejtekhez.
A kecskeméti gyorshajtó kapott egy 468 ezres csekket, aztán még valamit