Az egerek szervezetében kimutatott rendkívül ritka és kicsi immunsejtek képesek a tízszer nagyobb rákos sejteket kísérleti körülmények között négy óra alatt elpusztítani.
A kutatást végző francia orvoscsoport valószínűsíti, hogy minden emlős, így az ember szervezetében is megtalálhatók ezek az immunsejtek.
Ennek bizonyítására hamarosan megkezdődnek a klinikai kísérletek, amelyek céljai között szerepel a sejtek szaporítása is.
Szakértők szerint az újfajta immunsejtek segítségével lehetővé válhat egy minden eddiginél hatékonyabb rák elleni szer megalkotása.
A most felfedezett immunsejtek a fehérvérsejtek mindössze ezredrészét teszik ki, és egy olyan sejtcsoportba tartoznak, amelyet csak negyedszázada fedeztek fel.
Ezek a sejtek főleg a májban, a lépben és a csontvelőben fordulnak elő, a bőrben és a nyálkahártyában a kórokozókkal találkozva kulcsszerepet töltenek be az immunválasz kiváltásában. A többi immunsejt „kiképzésében” is nélkülözhetetlenek.
Az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója szerint hetente jelennek meg hírek ilyen kutatási eredményekről. Kásler Miklós az InfoRádióban azt mondta: a rákölő sejtekről már 25 éve tud a szakma, jelenleg is zajlanak az emberkísérletek.
Szerinte százas nagyságrendű kutatási irány van az onkológiában, amelyben benne van az áttörés lehetősége. Mint mondta: mindig az a probléma, hogy laikusok fordítanak le szakszövegeket, és félreértik azokat.
Kásler Miklós hozzátette: a lépben, a májban, a csontvelőben, a nyirokcsomókban előforduló rákölő immunsejtek állatkísérletei lezárultak. Most már a humánkísérletek zajlanak, amelyeknek körülbelül 10 év múlva lesz eredményük a szakember becslése szerint.
Ezért állt le a Déli pályaudvar