eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
Lewis Hamilton, a Mercedes brit versenyzője a Forma-1-es autós gyorsasági világbajnokság Orosz Nagydíjának időmérő edzése után a Szocsi Autodrom versenypályán 2019. szeptember 28-án, a futam előtti napon.
Nyitókép: Jurij Kocsetkov

Lovaggá ütik Lewis Hamiltont?

Lewis Hamilton már úgy készülhet a Formula–1-es világbajnokság hétvégi Bahreini Nagydíjára, hogy a hetedik vb-címe is a zsákban van, és a brit sajtó szerint a szezon végén a lovagi cím is odakerülhet. Ha II. Erzsébet királynő is így gondolja, akkor a Mercedes brit pilótáját hamarosan Sir Lewis Hamiltonnak kell hívni.

Két hete a Török Nagydíjon Lewis Hamilton stílszerűen futamgyőzelemmel biztosította be a hetedik vb-címét, ezzel utolérte az egyedüli rekorder Michael Schumachert. A Mercedes 35 éves brit pilótáját az isztambuli aszfaltcsíkon 94. alkalommal intették le elsőként, míg a németek legendája 91 futamot nyert meg, így Hamiltont minden idők legeredményesebb Forma–1-es versenyzőjének tekinthetjük. A brit sajtóban pedig újra napirendre került, hogy vajon most már megkapja-e a lovagi címet. Ezt eddig több mint száz brit sportoló érdemelte ki, köztük olyanok is, akik még mindig aktívak, például Mo Farah négyszeres olimpiai bajnok atléta és Andy Murray teniszező, aki három Grand Slam-tornát nyert – kettőt Wimbledonban –, és amúgy neki is van két olimpiai aranya. Mindketten a 2016-os esztendő utolsó napján kerültek be az elit társaságba – írja a Magyar Nemzet.

A Sun bulvárlap már tényként kezeli, hogy az év végén Hamilton is csatlakozik hozzájuk. Ez nem most merül fel először, öt vagy hat vb-cím is belépőt jelenthetett volna az elit társaságba, ám a pilóta néhány éve szövevényes adócsalási ügybe keveredett, ami eddig kizáró okot jelentett. Hamilton még 2013-ban hétmilliárd forintnak megfelelő angol fontért vásárolt egy Bombardier típusú repülőgépet, az ügyletet offshore cégeken keresztül bonyolította le, a repülő pedig egy adóparadicsomban lett bejegyezve. Az adóhatóság még 2017-ben fogást talált rajta, és az ügyvédei csak az idén tudták végérvényesen kihúzni a slamasztikából. Hamilton amúgy a Mercedestől évente 17 milliárd forintnak megfelelő eurót kap, vagyis az ő szemszögéből nézve csak aprópénz az az 1,1 milliárd forint, amin ment a huzakodás. S nyilván nem ő maga intézte a papírmunkákat. Ám a lényeg, hogy kiderült, minden törvényszerű volt.

A lovagi cím odaítélésekor kívánatos, hogy az illető társadalmi szerepvállalásával is kitűnjön, ennek azonban Hamilton tökéletesen eleget tesz a Black Lives Matter-mozgalom élharcosaként.

A kritikusai szerint ugyanakkor a rasszizmus, a feketék diszkriminációja elleni kiállása túlságosan is harsány a Forma–1-es futamokon. Ha nem is ilyen mértékben, Hamiltonnak ismert a környezetvédelem terén végzett kampánya is.

Azt, hogy most már tényleg megkaphatja a lovagi címet, sejteti II. Erzsébet királynő gratulációja is a hetedik világbajnoki címéhez. Az üzenet a királyi család hivatalos Twitter-oldalán jelent meg a Török Nagydíj másnapján. ,,Gratulálunk a rekordbeállító hétszeres F1-es világbajnok Lewis Hamiltonnak – a rekordszámú futamgyőzelem mellett ez micsoda hihetetlen eredmény!” – mintha egy igazi Hamilton-rajongó lelkesedne. ,,Milyen hihetetlen megtisztelés!. Köszönöm szépen!” – válaszolta udvariasan Hamilton. Aki egyszer már találkozhatott a királynővel, még 2009-ben, akkor kapta meg a Brit Birodalom Rendjének a legalacsonyabb, MBE (tag) fokozatát. S ezzel kapcsolatban még 2015-ben a Graham Norton Show-ban egy számára kínos sztorit is felelevenített.

„Meghívtak vacsorára, és a királynő mellé ülhettem, a baljára. Nagyon izgatott voltam, elkezdtem beszélni hozzá, ám ekkor ő azt mondta, miközben balra mutatott: »Önnek most abba az irányba kell társalognia, nekem pedig a másikba. Később majd visszatérek magához.«”

Az etikett szerint ugyanis az est díszvendége mindig a királynő jobb oldalán helyet foglaló vendég, és a házigazda vele elegyedik először beszélgetésbe az étkezés első fogása során. A bal oldalon ülőnek a második fogásig várnia kell, amíg a királynő megszólítja, ám ezzel a leforrázott Hamilton nem volt tisztában. De végül természetesen sikerült beszélgetnie II. Erzsébettel, akiről a következőket mondta:

„Rendkívüli, bájos hölgy. Arról beszélgettünk, hogyan tölti a hétvégét, ezen kívül még szó esett a házakról és a zenéről is.” Hamilton magasabb fokozatú elismerést a sikerei ellenére azóta nem kapott. Ám nyilván nem azért, mert vétett az etikett ellen.

„Már kisgyerekként is nagy tisztelője voltam a királyi családnak, és ha egy nap olyan megtiszteltetés érne, hogy ismét a királynő elé állhatok, az lenne a legboldogabb napom” – mondta a minap a BBC-nek adott interjújában, de a Török Nagydíj sajtótájékoztatóján

az esetleges lovagi címét firtató kérdésre szerényen válaszolt: nem érzi úgy, hogy járna neki az efféle elismerés.

„Amikor a lovagi címre gondolok – mondta –, az olyan emberek jutnak eszembe, mint a nagyapám, aki szolgált a háborúban. Tom kapitánynak száz évet kellett várnia arra, hogy megkapja ezt az elismerést. Aztán ott vannak az orvosok, az ápolók, akik életeket mentenek a mostani nehéz időszakban. Ezekre a névtelen hősökre gondolok, és én nem vagyok hős, én nem mentettem meg senkit.”

II. Erzsébet májusban ütötte lovaggá Tom Moore-t. A Tom százados néven világszerte ismertté vált veterán – aki a második világháború idején az ázsiai hadszíntéren szolgált – a századik születésnapja előtt százszor körbesétált a házának jókora kertjét. Ennek fejében azt kérte, hogy aki teheti, adományokkal támogassa a járvánnyal küzdő brit egészségügyet, és az akciójával 33 millió font adományt gyűjtött.

Nagy-Britanniában évente kétszer, a királynő júniusi hivatalos születésnapjának előestéjén, illetve újév előtt ismertetik, hogy az uralkodó kiknek adományozott magas kitüntetéseket, köztük lovagi címet.

S ugyan Ronnie O’Sullivan is kijelentette, hogy Hamilton nem érdemli meg a lovagi címet, mert csak a gyors autójának köszönheti a vb-címeit, a hatszoros sznúkervilágbajnok ezzel kisebbségben van. Murray szerint igenis kijár neki a lovagi cím, de ezen a véleményen van a háromszoros Formula–1-es világbajnok Jackie Stewart is, és a héten az 1996-os vb-győztes Damon Hill is csatlakozott azok táborához, akik szerint Lewis Hamilton megérdemli a kitüntetést. Talán II. Erzsébet is ebben a táborban van.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×