Somos Csaba, a Nemzeti Énekkar vezető karnagya az InfoRádióban elmondta, nagy hatással volt rá Bernstein művészete, akit szerencséje volt látni még gyerekkorában Budapesten. Kifejtette azt is, hogy a zenekar nem sűrűn énekli Bernstein alkotásait, így a mostani alkalom egy eleven élmény lesz számukra.
Ugyan a III. szimfónia nem tartozik a fősodorba, mégis egy nagyon izgalmas alkotás,
különösen azért, mert héberül énekelnek benne - mondta Somos Csaba.
"Külön öröm számunkra, hogy megismerkedhettünk ezzel a nyelvezettel, és vannak olyan izgalmas pillanatok számunkra a darabban, ahol nyolc különböző szólamot egyszerre kell különböző tempóban énekelnünk nyolc különböző segédkarvezetővel, akik a saját csoportjukat irányítva, saját tempójukban kezdik. A végszóra, amit a narrátor, Dunai Tamás ad,
el kell kezdeni csendesedni, és így egyszerre lesz valahogy vége, egyszerre nyugszik meg ez a dolog"
- mesélte a karnagy. Hozzátette, hogy ez egy nagyon különös pillanat,
"olyan, mintha benéznénk egy lakótelepi lakásba, ahol nyolc különböző szoba van, nyolc különböző életvitel, nyolc különböző tempó, és nyolc különböző család.
Zajlik az élet és egyszer csak elcsendesedik az egész. S mindent egyszerre kell megvalósítani".
A karnagy szerint a tizenkét hangú kompozíciós technika - amelyet a darabban használ Bernstein - a múltszázad legproblematikusabb, és legmodernebb technikája volt, s mellette jazz-es elemek is felcsendülnek.
"Ezeket a pillanatokat néha egyszerre éljük meg, vagy egymás után gyorsan változtatja Bernstein, attól függően, hogy épp miről szól a szöveg, éppen ezért nagyon izgalmas ez világ"
- vélekedett Somos Csaba.
A teljes, félórás beszélgetést szerda este tíz órától hallgathatják meg az InfoRádióban.