eur:
413.7
usd:
392.8
bux:
79124.02
2024. november 28. csütörtök Stefánia

"Érted megyek a halálba"

Korábban tabunak számító megközelítésben mutatja be egy új japán film a második világháborúban öngyilkos küldetésre vállalkozó pilóták életét. A májusban mozikba kerülő alkotás a férfiak bátorságát és önfeláldozását emeli ki.

A szó szerinti fordításban az Érted megyek a halálba címet viselő film egy fiatal kamikáze életét dolgozza fel, aki a Japán délkeleti részén lévő Chiran légi bázison kapott kiképzést. A forgatókönyvet a 74 éves szókimondó politikus, Sintaro Isihara írta.

Tokió kormányzója korábban sikeres íróként lett ismert az országban, a forgatókönyv pedig Tome Tomihara elbeszélésén alapul. A nő a Chiran légi bázis közelében vezetett egy bárt, és sok pilóta számára anyafigurává vált, sokszor ő kézbesítette a fiatal férfiak búcsúleveleit.

"Tőle hallottam a különleges támadó erők igazi hangját. Szeretném rögzíteni ezeknek a japánoknak a csodálatos életét, akik brutális időkben éltek" - jelentette ki Sintaro Isihara.

Kettős megítélés

A film találkozik a háborús generáció iránti növekvő nosztalgiával, noha azt a legtöbben elismerik, hogy a háború célja rossz volt. A kamikázékat a nyugati kultúrkör nagy részén fanatikusoknak tekintik, a japán kollektív emlékezetben azonban összetett helyük van.

A nacionalisták mártírokként tekintenek rájuk, a liberálisok azonban az állami agymosás áldozatainak tartják őket.

A világháború utolsó időszakában majdnem ötezer kamikáze áldozta fel életét, a szorult helyzetben lévő japán hadvezetés így próbálta távol tartani az amerikai haditengerészetet a japán szigetektől.

Sokan nem érték el céljaikat, mert korábban lelőtte őket a légvédelem vagy a vadászgépek. Ebben az időszakban a hagyományos bomba- és torpedótámadásokkal szinte már semmilyen eredményt nem tudtak elérni a japánok, az amerikai flotta radarjai, sokkal korszerűbb repülőgépei és képzettebb pilótái miatt.

Néhány kiképzett kamikáze ugyanakkor túlélte a háborút, gépük meghibásodása, vagy a harcok vége miatt.

Címlapról ajánljuk

Kórházi adósságok: nincs fedezetük az intézményeknek, sorra dőlnek be a beszállítók is

Az Orvostechnikai Szövetség tájékoztatása szerint október végén 120 milliárd forint volt az egészségügyi intézményrendszer lejárt tartozásállománya, miközben idén már volt egy több mint 100 milliárdos adósságrendezés. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az InfoRádióban elmondta: a kórházak a következő hetekben 40 milliárd forintos állami támogatást kapnak, ezzel azonban a fennálló adósságnak csak a kevesebb mint egyharmadára lesz fedezet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×