eur:
410.38
usd:
389.66
bux:
79333.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Kamala Harris és Donald Trump. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Csizmazia Gábor: a választás kimenetele szempontjából fontos államokban Donald Trump előnyét mérik

Egy hét van hátra az amerikai elnökválasztásig, miközben a két jelölt támogatottsága közel azonos. Donald Trump és Kamala Harris is a kampány utolsó napjaiban a billegő államokra koncentrál – mondta az Amerika-szakértő az InfoRádióban.

Egy héttel az amerikai elnökválasztás erősödni látszanak a republikánusok esélyei, a legutóbbi felmérések szerint Donald Trump csökkentette a hátrányát vetélytársához, Kamala Harrishoz képest, sőt néhány elemző már a korábbi elnök győzelmét jósolja.

"Az utóbbi két-három hétben erősödött a Trump-kampány, a volt elnök támogatottsága a csatatér államokban is erősödik. Országos szinten, az úgynevezett többségi szavazat alapján továbbra is Harris támogatottsága erősebb, de a választás kimenetele szempontjából fontos államokban Donald Trump-előnyt mérnek" – mondta Csizmazia Gábor az InfoRádióban, de hozzátette, összességében a helyzet változatlan: továbbra is mind országos szinten, mind a csatatér államok többségében a különbség a két jelölt között hibahatáron belül van.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa kiemelte, hogy mindkét jelölt a billegő államokra összpontosít a kampány hajrájában.

" A kemény mag már régen eldöntötte, hogy kire szavaz, most a bizonytalan szavazókat kell megszólítani"

– mondta az elemző, és hozzátette, hogy a jelölteknek idegen terepen is helyt kell állniuk. Kamala Harris például a számára politikai értelemben ellenséges területnek számító Fox News-nak adott interjút, de Donald Trumpnak is voltak olyan váratlan online médiamegjelenései, amelyeket a kampány hajrájára időzítettek.

Csizmazia Gábor a választás kimenetelét meghatározó társadalmi csoportok közül a nőket, az afroamerikaiakat és a spanyol ajkúakat emelte ki.

"A belvárosi fehér nők voltak, akik 2016-ban hozzájárultak Donald Trump győzelméhez, 2020-ban viszont elpártoltak tőle, és ez érződött is az eredményekben. Idén a felmérések alapján azt lehet feltételezni, hogy a női szavazók többsége Harrishez húz, de nem biztos, hogy a kertvárosi fehér nők esetében ez igaz" – fejtette ki, és hozzátette, hogy már évtizedek óta nagyobb számban szavaznak a nők, mint a férfiak.

Az afroamerikaiakkal, illetve a spanyol ajkúakkal kapcsolatban azt mondta, többségében továbbra is demokratákra szavaznak,viszont 2020-ban Donald Trump tudta növelni a szavazatok számát ezekben a csoportokban. Megemlítette még a Trump szavazóbázisát jelentő evangélikus keresztény csoportokat, amelyekről az utóbbi felmérések azt mutatták ki, hogy lényegében apátiába fordultak, és egyik jelöltet sem támogatják szívesen, és az ő távolmaradásuk megnehezítheti egyes államokban Donald Trump megválasztását.

A választásra jogosultak közül negyvenmillióan már szavaztak, és az Amerika-szakértő szerint az is kedvezhet Donald Trumpnak, hogy az exit pollok szerint a republikánusok a korábbi évekhez képest jobban aktivizálták magukat, noha a korai szavazás inkább a demokraták terepe szokott lenni, de arra is felhívta a figyelmet, hogy csalókák ezek a felmérések, mert csak a biztos szavazókról adnak képet, a bizonytalanokról nem.

Csizmazia Gábor beszélt arról is, hogy mindkét jelölt felvonultatta a celebvilág a képviselőit, de ennek a hatása korlátozott, hiszen számos közszereplőről már évek óta köztudomású, hogy melyik oldalt támogatja, az általuk megfogalmazott üzenet így nincs nagy hatással a bizonytalanokra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá - videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá - videó

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedik. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×