eur:
406.82
usd:
380.33
bux:
76250.51
2024. november 8. péntek Zsombor
SAINT PETERSBURG, RUSSIA - ARRIL 27:  (RUSSIA OUT) Russian State Duma Chairman Vyacheslav Volodin speeches during the Council of Lawmakers at the Tauride Palace, April 27, 2022 in Saint Petersburg, Russia. Putin has arrived in Saint Petersburg to attend an annual meeting of regional parliamentary speakers, State Duma and Council of the Federation representatives. (Photo by Contributor/Getty Images)
Nyitókép: Contributor/Getty Images

Moszkva: az EU lopására elkobzás lesz a válasz

Hamarosan EU-s döntés születik a befagyasztott orosz vagyon felhasználásáról Ukrajnában. A formálódó uniós egyetértést az oroszok nem hagyták válasz nélkül.

A múlt heti EU-csúcsot lezáró sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közölte: a testület már készíti a 12. szankciós csomagot, amely az orosz gyémánt importját és az eddig meghozott szankciós lépések megkerülésének megakadályozását fogja célozni. A Portfolio beszámolója szerint arról is beszélt, hogy politikai megállapodás született, tehát Magyarország is támogatta azt a bizottsági tervet, hogy az EU területén lefoglalt 211 milliárd eurónyi orosz vagyon hozamait, kamatait Ukrajna újjáépítésére szánják az EU-s költségvetésen átfuttatva.

Vjacseszlav Vologyin, az állami duma elnöke hivatalos Telegram csatornáján minderre válaszul úgy fogalmazott: Oroszország el fogja kobozni az általa barátságtalannak minősített uniós tagállamok vagyonát, ha az Európai Unió „ellopja” a befagyasztott orosz értékeket, hogy abból finanszírozza Ukrajnát - írja a vg.hu.

Az orosz politikus szerint Moszkva tudna úgy válaszolni, hogy az az EU-nak legyen fájdalmasabb. Szerinte az uniós terv az orosz vagyon ellopása, amivel Kijevet akarják militarizálni. Egy ilyen lépés megfelelő válaszlépést igényel az Orosz Föderáció részéről:

sokkal nagyobb mértékű, a barátságtalannak nyilvánított országok kezében lévő vagyont fognak elkobozni, mint amennyi a befagyasztott orosz tőke Európában

- idézte a politikust a Reuters.

Ursula von der Leyen szerint a befagyasztott orosz vagyon 211 milliárd euró értékű, és emlékeztetett arra az EU-s döntésre, miszerint Ukrajna újjáépítését Ororszországnak kell finanszíroznia. Vjacseszlav Vologyin szerint az uniós politikusok azért fontolgatják ezt a lépést, hogy „megőrizzék az állásukat, és mert rossz anyagi helyzetbe vezették az országukat”.

A vg.hu felidézte: ismét felerősödött a vélemény az európai vezetők között, hogy a befagyasztott orosz jegybanki eszközökből származó nyereségekre extraprofitadót kellene kivetni, ezt pedig Ukrajna újjáépítésére kellene fordítani. Az Európai Bizottság mielőbb szeretné felszabadítani az eszközöket az ukránok támogatásához, ám több tagállam óvatosságra, lassabb haladásra int, és az Európai Központi Bank sem támogatja az ötletet.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Robert Fico: két köztársasági elnök "a szlovákellenes erők mesterséges terméke"

Elítélte a pozsonyi parlament Andrej Kiska volt köztársasági elnöknek az adóügyben tett lépéseit. A határozati javaslatot azután szavazta meg a törvényhozás, hogy Kiskát adócsalás ügyében jogerősen elítélte a bíróság. Kiska politikai okokat lát az ügye mögött.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.11. hétfő, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
Nagyobb bajban van a világ, mint korábban gondolták: új elemzés látott napvilágot

Nagyobb bajban van a világ, mint korábban gondolták: új elemzés látott napvilágot

A központi bankok hálózatának új elemzése szerint az éghajlatváltozás okozta fizikai sokkok várhatóan jelentős mértékben, akár harmadával is csökkenthetik a globális gazdasági növekedést. A Network for Greening the Financial System (NGFS) legfrissebb jelentése rávilágít arra, hogy az éghajlati kockázatok gazdasági hatásai sokkal súlyosabbak lehetnek, mint azt korábban feltételezték - írta meg a The Guardian.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 8. 15:01
×
×
×
×