eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
The Sukhoi Superjet-100 regional jet airplane of Aeroflot Russian Airlines on a taxiway. (Photo by: aviation-images.com/Universal Images Group via Getty Images)
Nyitókép: aviation-images.com/Getty Images

Lángolt a Szuhoj - tömeghalál miatt hat év kényszermunkára ítélték a pilótát

Gyenyisz Jevdokimov volt a kapitánya annak az orosz utas szállítógépnek, amely egy durva leszállást követően lángba borult.

A tragédia 2019. május 5-én történt Moszkva, Seremetyevó repülőterén. Ahogy arról annak idején az Infostart is beszámolt róla: az Aeroflot Moszkvából Murmanszkba tartó gépének orrába villám csapott mintegy 15 perccel a felszállás után. Ekkor működésbe lépett a Szuhoj SSJ-100-as biztonsági rendszere, amely bekapcsolta a vészhelyzeti áramellátást.

A repülőgép vezethető maradt és a pilótáknak követniük kellett volna az ilyenkor érvényes vészeljárásokat. Azonban a repülőtérre való visszatéréskor Gyenyisz Jevdokimovnak és Makszim Kuznyecovnak csak másodszorra sikerült megfelelően ráfordulnia a leszállópályára. Ám az irányítást segítő automatika hiányában képtelenek voltak a kifutópálya elején letenni a gépet. Túlrepültek az ideális kerékletételi ponton, emiatt - a szakértők feltételezése szerint - megpróbálták a gépet a hajtóművek hirtelen felpörgetésével és az orr leengedésével "rászorítani" a pályára. Az eredmény az lett, hogy a gép a durva földet érést követően elpattant, majd újból a betonhoz vágódott.

A moszkvai Kommerszant című újság úgy értesült, hogy az utasszállító másodszori pályához ütődésekor a gépre és az utasokra mintegy 5 G túlterhelés nehezedett, holott a Szuhoj SSJ-100-as megengedett maximális túlterhelése legfeljebb 3,75 G lehet. Ennek következtében a hátsó futóművek szárai átütötték az üzemanyagtartályokat, ami miatt az utasszállító lángba borult.

Ez a pillanat látható az alábbi videón is. A lángoló gép a hasán csúszva állt meg és bár a személyzet azonnal megkezdte a utasok kimenekítését, de a fedélzeten tartózkodó 78 emberből 41-en mégis bennégtek.

A katasztrófa kivizsgálói szerint a pilótáknak már az első elpattanáskor át kellett volna startolniuk és újból megközelítve a kifutót, megismételni a leszállást. Mivel a vizsgálat egyértelműen pilóta hibát állapított meg, a bíróság hat év kényszermunkára ítélte a gép kapitányát.

Sajtóhírek szerint azért is volt ilyen sok áldozat mert

az utasok többsége a vészelhagyáskor a csomagjait is magával akarta vinni.

Az elöl ülők így feltartották a gép hátuljában lévőket, akiknek a gyorsan elharapózó tűzben már nem jutott idejük a menekülésre.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×