eur:
411.32
usd:
392.96
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Az ukrán elnöki sajtószolgálat által közreadott képen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijevi irodájából beszél a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport, a G7 vezetőihez a brüsszeli csúcstalálkozójukon 2022. március 24-én. A hét vezető ipari hatalom és az Európai Unió vezetői az Oroszország elleni szankciókról és a védelmi képesség erősítéséről tárgyalnak majd. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat

Telefonon tárgyalt egymással az ukrán és a kínai elnök

Volodimir Zelenszkij és Hszi-Csin Ping a háború kitörése óta most először beszélt egymással telefonon.

A beszélgetés után bejelentették: Kína Ukrajnába és más országokba küld képviselőket, hogy tárgyaljanak a konfliktus megoldásáról.

A pekingi külügyminisztériumból származó értesülés szerint a különleges megbízatású küldöttséget Kína egykori moszkvai nagykövete, Li Hui vezeti majd.

A BBC idézte Volodimir Zelenszkij, aki azt mondta: hosszú és jelentőségteljes beszélgetést folytattak a kínai elnökkel. Hozzátette, reméli, hogy ez a megbeszélés új lendületet adhat a két ország kapcsolatainak.

A megbeszéléssel kapcsolatban Pekingben csak annyit közöltek, hogy Kína mindig is a béke pártján állt. Ezzel kapcsolatban a BBC megjegyezte: a Nyugattal ellentétben

Peking arra törekszik, hogy semlegesnek tűnjön, bár soha nem titkolta szoros kapcsolatait Moszkvával,

és nem ítélte el az inváziót. A múlt hónapban pedig Hszi Csin-ping kétnapos hivatalos látogatást tett Oroszországban.

Moszkvában a kínai elnök kedves barátjának nevezte Vlagyimir Putyint, bár határozottan elzárkózott attól, hogy országa fegyvereket szállítson az oroszoknak. A brit média cég arra is emlékeztet, hogy a kínai elnök moszkvai útját követően Volodimir Zelenszkij rögtön kijevi látogatásra hívta Hszi Csin-pinget.

Ugyanakkor a BBC úgy véli:

kicsi az esélye annak, hogy Kína hozzájáruljon a háború befejezéséhez.

Moszkva mereven elzárkózik attól, hogy az általa megszállt ukrán területek visszaadásáról tárgyaljon. Londoni vélemény szerint azért sem hihető, hogy Kína véget vethetne az ukrajnai háborúnak, mert Peking szoros kereskedelmi kapcsolatokat ápol Oroszországgal és a kínai vezetés nem hajlandó inváziónak nevezni az orosz hadműveletet.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×