eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Épül a kerítés a finn–orosz határ mentén a délkelet-finnországi Imatra határátkelő közelében 2023. április 14-én. Egyelőre egy 200 kilométeres szakaszt állítanak fel, a kerítés három méter magas lesz, a tetején szögesdróttal. Az Európai Unión belül Finnországnak van a leghosszabb közös határa Oroszországgal, közel 1350 kilométer.
Nyitókép: MTI/AP/Lehtikuva/Roni Rekomaa

Máris valami feszül a finn–orosz határon

A drótkerítés. A több mint 200 kilométeren át húzódó határzár 2026-ig készülhet el teljesen.

A kerítés felépítéséről még tavaly döntött a finn kormány, a balti állam már április eleji NATO-csatlakozása előtt megkezdte az új határkerítés építését. A döntés még az előző finn kormány idejében született meg, de az ország jelenlegi vezetése is úgy látja, hogy az Ukrajnában kitört háború megnövekedett biztonsági kockázatot jelent Finnországnak – írja a hirado.hu.

Bár jelenleg még csak az alapok kiásása zajlik, a határzár első két szakaszát már az év végéig átadhatják. A több mint 1300 kilométer hosszú határsávon eddig csak egy, az elkószált jószágok megállítására alkalmas rozoga drótkerítés állt.

A tervek szerint 2026-ig ezt a határ legforgalmasabb 200 kilométeres szakaszán egy jelentősen megerősített, modern megfigyelőrendszerekkel felszerelt védvonal váltja majd fel.

„A drótkerítés maga három méter magas, de a tetejére kerül még két borotvaéles dróttekercs is, vagyis a végső magasság körülbelül három és fél méter lesz. A kerítést úgy építjük meg, hogy ne lehessen aláásni sem” – mondta az építést felügyelő projektvezető.

A 380 millió eurós, vagyis mintegy 140 milliárd forint értékű beruházás főként a határsértők megállítását szolgálja. A finn határrendőrség az elmúlt évben mindössze 30 illegális migránst észlelt, az orosz hatóságok már 800 esetben állítottak meg illegálisan Finnországba jutni akarókat.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×