eur:
411.21
usd:
392.82
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
FSO Safer tanker Jemen partjai előtt.
Nyitókép: United Nations

A világ talán legnagyobb környezeti katasztrófája fenyeget a Vörös-tengeren

Több, mint egy millió hordónyi kőolaj ömölhet a tengerbe, ami elpusztíthatja az élővilágot.

Az FSO Safer nevű tartályhajó jelenleg a polgárháború sújtotta Jemen partjai előtt horgonyoz, teljesen elhagyatottan - írja az origo.hu. A portál a gCaptain cikkére hivatkozva arról számol be: most a holland kormány hét és fél millió dollárt ajánlott az ENSZ-nek, hogy megmentsék a hajót és a tenger élővilágát. A mentőakcióhoz azonban összesen nyolcvan millió dollár kellene, de a holland felajánlás után, ebből már csak négy és fél millió hiányzik.

A tartályhajó már hosszú ideje Jemen partjainál vesztegel és a polgárháború miatt eddig nem is lehetett a mentéssel foglalkozni. Közben az elhagyott tankerből folyamatosan szivárog az olaj, ami óriási ökológiai és humanitárius katasztrófával fenyeget.

A hollandok mostani felajánlásával azonban már van elegendő pénz ahhoz, hogy el lehessen kezdeni a mentést. Első lépésként más tartályhajókba szivattyúznák át a hatalmas mennyiségű olajat.

Az origo.hu azt írja: ha a kőolaj a Vörös-tengerbe kerül, megsemmisülhet az ottani halállomány, aminek következtében tönkremenne a halászati ágazat, és akár több százezer munkahely szűnne meg, a tenger megtisztítása pedig 20 milliárd dollárba kerülne.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×