eur:
410.87
usd:
392.14
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A motorcycle passes in front of an oil-themed mural in Caracas, Venezuela on May 9, 2022. (Photo by Javier Campos/NurPhoto via Getty Images)
Nyitókép: Javier Campos/NurPhoto/Getty Images

Szakértő a venezuelai olajimportról: elszámolta magát a Nyugat

Venezuelai olajat importálhat Spanyolország és Olaszország az olajembargó hatására – írta a Reuters. A témáról kérdeztük Hortay Olivért, a Századvég Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetőjét.

A tájékoztatás szerint a két ország akár már a jövő hónapban is megkezdheti a behozatalt.

„Rendkívül kevés információ áll rendelkezésre mind arra vonatkozóan, hogy ténylegesen megtörténhet-e egy ilyen tranzakció, mind arról, hogy ha igen, akkor milyen mennyiségben és milyen áron – mondta Hortay Olivér. – Az azonban látható tágabb értelemben, hogy

nagyon komoly geopolitikai tabuk dőlnek meg a jelenlegi orosz–ukrán konfliktus hatására,

aminek az elsődleges oka a véleményem szerint, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió az elmúlt időszakban kissé elszámolta magát. Ez a nyersolajpiacon viszonylag jól megfigyelhető az orosz–ukrán háború kirobbanása után. Az Egyesült Államok nagyon erősen abba az irányba igyekezett terelgetni az EU-t, hogy minél előbb vezessen be szankciókat orosz olajszállítmányokra, ő maga egyébként be is vezetett olajembargót még március első felében. Akkor arra számíthatott Joe Biden, hogy a nagy olajkitermelő országokkal könnyedén megállapodik arról, hogy fokozzák a kitermelést, ami enyhítette volna a szűkös kínálat okozta árnyomást, ez azonban nem történt meg. A nagy olajkitermelő országok az aktivitásuk fokozása tekintetében összezártak Oroszország mellett, és jelezték, hogy nem hajlandók fokozni a kitermelésüket.”

Jelenleg az a helyzet elmondása szerint, hogy a kínálat szűkös és egyre szűkösebb lesz a következő hónapokban azzal, hogy az Európai Unió bevezette az olajembargót. Mint rámutatott, az áremelkedés és a potenciális regionálisan adódó ellátási problémák rémképe abba az irányba terelgetik a nyugati országokat, hogy lemondjanak korábbi geopolitikai pozíciójukról vagy engedjenek belőle, és ennek egy következménye lehet az is, hogy a korábbi Venezuela ellen bevezetett szankciókat – ha részlegesen is, de – feloldják.

A szakértő úgy látja, hogy a venezuelai olajban megvan a potenciál, hogy segítsen Európának függetlenedni Oroszországtól, de általánosan ezt nem lehet megmondani.

„Nem lehet tudni pontosan, hogy az európai vásárlók pontosan milyen típusú finomítókba vásárolják ezt a venezuelai nyersolajat, tehát egyenlőre

nem áll rendelkezésre elegendő műszaki információ ahhoz, hogy eldöntsük, hogy milyen mértékben segítheti a függetlenedést”

– fejtette ki.

Segíthet Európán a Venezuelától beszerezhető nyersolaj – szögezte le Hortay Olivér –, valamelyest enyhítheti a nyomást, azonban nagy kérdés, hogy milyen áron, ugyanis az egész világpiacon szűkös kínálat uralkodik, csak rendkívül drágán lehet nyersolajhoz jutni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×