eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Zdravko Krivokapic montenegrói miniszterelnök (b) és Dritan Abazovic miniszterelnök-helyettes a parlament üléstermében Podgoricában 2022. február 4-én. A montenegrói képviselők nem támogatták a parlament megbízatási idejének lerövidítését, viszont megkezdték a kormány elleni bizalmatlansági indítvány tárgyalását. A montenegrói kormány ellen a kormánykoalíció Egyesült Reform Akció (URA) nevű mozgalmát vezető Dritan Abazovic, valamint az ellenzék nyújtott be bizalmatlansági indítványt január közepén.
Nyitókép: MTI/EPA/Boris Pejovic

Ukrajna mellé állt az Oroszországnak stratégiailag fontos balkáni ország

Montenegró egységesen áll ki szövetségeseivel és partnereivel a béke, a nemzetközi jog és Ukrajna területi egységének a megőrzése mellett – közölte a közösségi médiában Zdravko Krivokapic távozó montenegrói miniszterelnök.

Reményét fejezte ki, hogy Oroszország az értelmes és diplomatikus megoldások felé fordul a válság megoldása érdekében, a háború pedig sem nem értelmes, sem nem diplomatikus. "A béke és a párbeszéd kell, hogy minden egyet nem értés megoldása legyen" – fogalmazott a távozó kormányfő.

Montenegró 2017-ben vált a NATO tagjává. Noha a balkáni országnak nagyon kicsi a hadserege, stratégiailag fontos fekvésének köszönhetően a NATO a bővítés következtében az egész Adriai-tengert a befolyása alatt tarthatja. A tengerparton fekvő országok közül ugyanis Olaszország, Horvátország és Albánia is a katonai szövetség tagja.

Montenegró csatlakozását Oroszország és az ország oroszbarát pártjai is ellenezték, a főként ortodox vallású montenegróiakat ugyanis a szerbekhez hasonlóan kulturális és történelmi hagyomány köti Oroszországhoz.

Emellett a montenegrói tengerparton számos orosz érdekeltségű hotel és üdülőhely található, az Adriai-tenger az oroszok kedvelt nyaralóhelye.

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök hajnalban katonai művelet végrehajtását rendelte el a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására. Az orosz erők mindazonáltal Ukrajna más térségeiben, így a fővárosban is támadtak katonai célpontokat, és támadást indítottak a Moszkva-barát szakadárok is az általuk ellenőrzött kelet-ukrajnai területeken. Az ukrán vezetés hadiállapotot vezetett be. A nyugati világ elítélte az orosz hadműveletet, és súlyos szankciókat helyezett kilátásba Moszkva ellen.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×