eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Varsó szerint akár egymillió ukrán menekült is érkezhet Lengyelországba

A lengyel kormány arra készül, hogy az orosz-ukrán konfliktus esetleges eszkalálódása esetén akár egymillió ukrán menekült befogadására is készen kell állnia – jelentette ki a lengyel belügyminiszter-helyettes.

Maciej Wąsik a lengyel rádiónak nyilatkozva beszélt a várható ukrán menekültáradatról, szavait a brüsszeli Politico idézte. A miniszterhelyettes hangsúlyozta, hogy a netán bekövetkező orosz megszállás elől menekülő emberek „igazi menekültek” lesznek, ezért a lengyel kormány mindent meg fog tenni védelmük és ellátásuk érdekében, összhangban a Genfi Konvenció vonatkozó előírásaival. „Senkit nem fogunk visszafordítani” – szögezte le.

Egyes lengyelországi vélemények szerint ugyanakkor nem lesz könnyű egy ilyen vállalást teljesíteni, ha és amennyiben esetleg tényleg szükség lesz rá. A kormány migrációért felelős irodájának kezelésében jelenleg 10 menekültügyi központ 2000 ember számára tud elhelyezést biztosítani.

Elivekben ehhez még hozzájöhet a határőrségnél rendelkezésre álló további 2300 hely, ebből azonban a határőrség szóvivője szerint pillanatnyilag csak 800 szabad.

A negyvenmilliós Lengyelországban már jelenleg is több mint egymillió ukrán él. Ukrán állampolgárok vízummentesen utazhatnak bármely EU-országban, és számukra a széles határszakaszon érintkező Lengyelország már csak történelmileg is „természetes célpont”. Többségük munkavállalás és jobb életlehetőségek reményében érkezett az országba, sokan közülük mára már a lengyel társadalom részévé váltak.

Jan Piekło korábbi ukrajnai lengyel nagykövet egy, a napokban tett nyilatkozatában azonban arra is emlékeztetett, hogy

több százezer menekült érkezése, akik szó szerint a háború elől, esetleg életüket mentve hirtelen áradnak az országba, egészen másfajta kezelést igényel majd.

És ebben egyelőre nincs nagy tapasztalata az országnak, akár a lakosság, akár a hatóság oldalát nézik.

A lengyel menekültügyi iroda adatai szerint 2021 első 9 hónapjában 5200 személy kért nemzetközi védelmet Lengyelországban, zömében egyébként Afganaisztánból vagy a közel-keletről.

Elemzők ennek kapcsán arra is utalnak, hogy egy váratlanul érkező többszázezres tömeg kezelése érdekében a lengyel kormány aligha tudja majd elkerülni, hogy segítséget kérjen más tagországoktól is. Ami viszont sokak szerint érdekes helyzetet és figyelemre méltó üzenetváltásokat is eredményzhet még például Varsó és a déli tagállamok között, azután, hogy Lengyelország az elmúlt hat évben következetesen elzárkózott a menekültek átvételétől.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×