eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
The nurse is talking with  a patient who fell ill with a new type of coronavirus covid-19. Male nurse with protective coverall clothing in intensive care unit in hospital.
Nyitókép: PatrikSlezak/Getty Images

Megfejthették, miért alacsonyabb a kórházban kezelt omikronosok száma

A Dél-afrikai Köztársaság omikronjárványának középpontjában nagyon magas arányban vannak azok, akik már valamelyik előző variáns által is megfertőződtek, ez magyarázhatja azt, hogy most jelentősen kevesebben kerülnek kórházba.

Nem az omikron alacsony virulenciája állhat a viszonylag alacsony számú, kórházi kezelést igénylő súlyosságú megfertőződés mögött a The Guardian cikkében ismertetett teória szerint - sokkal inkább az, hogy az országban korábban dúló három hullám során már nagyon sokan megbetegedtek koronavírussal.

Az elképzelés Shabir Mahditól, a Witwatersrand Egyetem oltóanyag-szakértőjétől származik, aki korábban oltóanyag-kísérleteket vezetett az országban. Most arra figyelmeztetett, hogy a dél-afrikai omikronjárvány tapasztalatai nem biztos, hogy megbízható mutatói lesznek annak, hogyan alakulnak az omikronkitörések más országokban.

Egy nemrégiben befejezett szeropozitivitási felmérés szerint Gauteng tartományban az emberek mintegy 72 százalékának volt már koronavírus-fertőzése.

Ez háromszorosa annak, amit a béta által előidézett járványhullám során végzett felmérésnél tapasztaltak. Mahdi egy interjúban arról beszélt, hogy az újonnan előkerülő bizonyítékok szerint az omikron egyrészt fertőzőbb, másrészt jobban ki tudja kerülni az ellenanyag-védelmet, ugyanakkor felvetette, hogy más, a fertőzéssel szerzett immunitásban működő mechanizmusok megmagyarázhatják a kórházi kezelések és a súlyos megbetegedések alacsonyabb szintjét a Dél-afrikai Köztársaságban.

"Az omikron megjelenése a világjárvány egy egészen más szakaszában következett be, ezt fontos szem előtt tartanunk. Dél-Afrikában

a fennálló immunitás nagy része előzetes fertőzéseknek köszönhető

az első három hullám idejéből" - mondta el, majd úgy fogalmazott, lehetetlen a jelenlegi adatok alapján az omikron virulenciáját más variánsokéval összevetni.

"Lenyűgöző, hogy a 100 ezer főre jutó fertőzési arányt összehasonlítva a kórházi kezelések arányával, valamint a halálozási aránnyal azt látjuk, akkor a kórházi kezelések aránya sokkal visszafogottabb ahhoz képest, ami az első három hullámban történt. Ez azt mutatja, hogy valami van a háttérben, amitől az omikron-fertőzések ereje nem jelentkezik súlyos megbetegedésekben és a halálesetek nagy számában" - mondta el.

Az omikron immunitás-megkerülésére vonatkozó bizonyítékokra támaszkodva azt vélelmezi, gyűlnek az adatok arra vonatkozóan, hogy a T-sejtes immunitás biztosítja a súlyosabb betegség elleni védelmet.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×