eur:
408.07
usd:
375.09
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
II. Erzsébet brit uralkodó a skót parlament új ülésszakának megnyitóján Edinburghben 2021. október 2-án. A májusi skóciai parlamenti választásokon a függetlenségre törekvő kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) és a függetlenséget pártoló erők többséghez jutottak a parlamentben és elkötelezték magukat az újabb függetlenségi népszavazás megtartása mellett. A skót kormány 2023 vége előtt mindenképpen szeretné megrendezni a referendumot.
Nyitókép: MTI/AP/PA/Pool/Jane Barlow

Barbados kiszabadult a brit birodalomból

November 30-án köztársasággá alakult a sziget, így a királynő birodalmainak száma eggyel csökken.

Az egykori brit gyarmat már 1966 óta független, tavaly október óta tervezi, hogy köztársasággá alakulva végleg maga mögött hagyja múltját. Sandra Mason főkormányzó válik a 300 ezer lakosú terület első miniszterelnökévé, de ez nem azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság és Barbados közt a viszony ellenségessé vált volna. Ennek bizonyítéka, hogy Károly herceg is ott volt a ceremónián, beszédet is mondott.

Az eseményen katonai tiszteletadás mellett levonták a királyi lobogót és átadták a brit királyi háznak. A karibi szigetország azonban továbbra is a brit nemzetközösség része marad.

A fővárosban, Bridgetownban ünnepélyes ceremónia keretében feleskették az új köztársaság első elnökét, a 72 éves Dame Sandra Masont, aki 2018 óta az ország főkormányzója, vagyis a korábbi államfő, az angol királynő képviselője volt az országban.

A köztársasági elnököt a parlament választotta meg. November 30-i eskütétele egybeesik az ország függetlené válásának 55. évfordulójával.

Az első brit gyarmat volt

A CNN cikke szerint a barbadosi döntéshez hasonlóra az elmúlt harminc évben nem volt példa: utoljára Mauritius váltotta le ilyen módon a királynőt 1992-ben. Egy, a királyi családhoz közel álló forrás szerint a döntés egyáltalán nem volt hirtelen vagy meglepő, hanem a barbadosiak akaratát fejezi ki.

"A köztársasággá válás egyfajta felnőtté válás. Én ahhoz hasonlítom, amikor egy gyermek felnő, saját háza és jelzáloghitele lesz,visszaadja a szüleinek a kulcsokat, mert továbblép" - fogalmazott Guy Hewitt, aki 2014-2018 között az Egyesült Királyság barbadosi főképviselője volt.

A karibi szigetre négyszáz éve érkezett az első brit hajó: az 1627-ben alapított gyarmat volt az első a brit kolóniák sorában.

A sziget a magánvagyon komoly forrásává vált a következő századokban a cukor és a rabszolgakereskedelem hatására.

Ez volt az angol gyarmatosítás első laboratóriuma a trópusokon, itt hoztak először olyan törvényeket az angolok, amelyek megkülönböztették az általuk "négernek" nevezett emberek jogait. Az itteni precedens került át később Jamaicára, a Karolina-szigetekre és a Karib-térség többi részére.

A cukorexporton kívül mára az idegenforgalom és a bankszektor is fontos bevételi forrás lett.

Barbadosi viták a köztársaságról

A királynő államfői szerepe az egykori gyarmaton jórészt szimbolikus volt, ugyanakkor a szigetország számos lakója számára a brit korona az idegen hatalmat és a rabszolgatartás korát idézte fel.

A vita a teljes függetlenedéssel kapcsolatban évtizedes múltra tekint vissza, a döntés alapját az adta, hogy Barbados elég érettnek bizonyult arra, hogy teljes mértékben önállóvá válhasson. A legtöbb helyi támogatta is azt, de voltak olyanok, akiket az átmenet folyamata és hossza aggaszt.

Barbadost kedvelt

turistacélpontként nagyon megviselte a koronavírus-pandémia:

egyesek véleménye szerint most emiatt is akar az ország vezetése figyelmet szerezni és gyorsan végigvinni a változást, miközben akadnak olyanok, akik úgy szerették volna szülőhelyüket köztársasággá tenni, hogy egy hosszabb, a köztársaság szót tartalommal megtöltő folyamatként, közösen dolgozzák ki, mi is az, amit ettől a változástól várnak. A barbadosi vezetés a végjátékra fókuszált az átmenet helyett, gondolják sokan.

Jöhetnek még követők

A következő években több egykori gyarmat is követheti Barbados példáját. A tény, hogy Károly herceg felszólalt ünnepségen, arra utal, Nagy-Britannia támogatja a hasonló átmenetet. Akár Jamaica is lehet az újabb, hasonlóképp cselekvő egykori gyarmat, de megeshet, hogy a következő, a nemzetközösségből ilyen módon kiszakadó terület vár még arra, hogy megtegye a lépést, és csak II. Erzsébet uralkodásának vége előtt függetlenedik.

A királynő iránti mély tisztelet jellemzi a legtöbb egykori gyarmatot, így a 95 éves uralkodó uralma alatt talán nem lesz több hasonló esemény.

Nem Barbados egyébként az első karibi ország a volt brit gyarmatbirodalmon belül, amely köztársasággá vált: Guyana már 1970-ben az lett - csupán négy évvel a függetlenné válás után -, és köztársaság lett még Trinidad és Tobago 1976-ban, valamint a Dominikai Közösség is 1978-ban.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×