eur:
413.24
usd:
395.7
bux:
78741.84
2024. december 20. péntek Teofil
Preparing for travel in new normal. Man packing passport, face masks and hand sanitizer. Themes personal protection and flight rules during coronavirus pandemic.
Nyitókép: Chalabala/Getty Images

Hiába a kevesebb vendég, az egekben a szállodai árak a kedvelt nyaralóhelyeken

A mediterrán térségben Görögország drágult a leginkább, és Törökország a legkevésbé.

Az elmúlt hónapokban tapasztalt enyhe fellendülés, egyes hotelek bezárása, valamint az utazók vásárlóerejének csökkenése ellenére, nőttek a szállodai árak a legnépszerűbb mediterrán desztinációkban. Ennek az eltérésnek az okát kereste elemzésében a spanyol Mabrian Technologies cég, amelyet a turizmus.com ismertet.

A főbb online szálláskeresőkön (Booking.com, TripAdvisor, Expedia) közzétett standard kétágyas szobák átlagos minimumárát vették górcső alá úti célonként. A 2021-es év júliusi és augusztusi árait összehasonlították a Covid-19 világjárvány előtti, 2019-es hasonló időszak áraival. A több mint 73 000 szállodából álló mintán alapult kutatásban a fő mediterrán nyaralási célpontok – Görögország, Törökország, Olaszország, Spanyolország és Portugália – esetében az idei nyári szezonban azt tapasztalták, hogy a szállodai árak nagymértékben emelkedtek a 2019-es átlagárakhoz képest.

Görögországban volt a legnagyobb növekedés: a négycsillagos szállodáknál 31 százalékos, az ötcsillagos szállodáknál pedig 47 százalékos. Ezzel szemben Törökország az egyetlen mediterrán ország, ahol a háromcsillagos szállodák esetében 4 százalékos csökkenést figyeltek meg.

Az okok között említik, hogy mivel sok szálloda még mindig zárva tart, vagy csak részben nyitott meg, a kisebb kínálat mindig növeli az árakat, ha a kereslet stabil marad. Az ötcsillagos kategóriában tapasztalható áremelkedést azzl is magyarázzák, hogy a tehetősebb utazókat kevésbé érintette a világjárványból eredő gazdasági válság, és nem riasztja el őket a PCR-tesztek magas költsége sem, így továbbra is igény van a luxusüdülőkre.

Ezenkívül az utazók idén inkább hosszabb időt töltenek az adott célállomáson, ami szintén felfelé tolja a keresletet. Több szálloda pedig azért emelte árait idén nyáron, mivel a Covid-intézkedések miatt megnőttek a költségei és/vagy pótolniuk kell az előző hónapok kieső bevételeit.

Címlapról ajánljuk
Erre érdemes odafigyelni az ünnepi hús vagy virsli vásárlásánál

Erre érdemes odafigyelni az ünnepi hús vagy virsli vásárlásánál

A magyarok évente nagyjából 30-32 ezer tonna virslit fogyasztanak, ennek 20-25 százaléka az év utolsó napjaiban fogy el. Mostisch Martina, a Magyar Húsiparosok Szövetségének ügyvezető titkára az InfoRádióban elmondta: az ünnepekre olyan helyen érdemes húst vásárolni, ahol megbízható a forrás vagy az eladó, nyomon követhető a termék, az akcióknak pedig nem szabad tájékozódás nélkül bedőlni.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×