eur:
413.23
usd:
402.2
bux:
79787.75
2025. január 3. péntek Benjámin, Genovéva
Kormányellenes tüntetők követelik a kormány távozását Algírban 2019. november 1-jén. Algériában december 12-én tartanak elnökválasztást.
Nyitókép: MTI/AP/Toufik Doudou

Azért tüntettek Algériában, hogy ne legyen választás

Az algíri tüntetésnek megvan az oka: függetlenséget akarnak és teljesen új politikai rendszert.

Több ezren tüntettek a december 12-re kitűzött algériai elnökválasztás megtartása ellen pénteken a fővárosban, Algírban. A megmozdulás résztvevői azt kiabálták, hogy függetlenséget akarnak és a politikai rendszer átalakítását. Egyes résztvevők "Szabaduljanak meg a diktatúrától" feliratú táblákat emeltek a magasba, míg mások, olyan felhívásokat, hogy szavazzanak nemmel az elnökválasztáson.

Február közepe óta váltak rendszeressé a kormányellenes megmozdulások. Áprilisban a széles körű társadalmi elégedetlenség hatására és a hadsereg nyomására lemondott Abdel-Azíz Buteflika algériai elnök. A volt államfő két évtizeden át irányította vasmarokkal az országot.

Az észak-afrikai ország lakossága hónapok óta követeli a teljes politikai elit távozását,

egyben a politikai rendszer reformját a választások megtartása előtt. A most pénteki megmozdulás volt az utolsó széleskörű kísérlet arra, hogy tüntetők nyomást gyakoroljanak a hatóságokra az elnökválasztás eltörlésére.

Eredetileg július 4-én tartották volna meg a voksolást, de jelöltek híján azt elhalasztották. A szavazást Ahmed Gaid Száleh vezérkari főnök nyomására újból kiírták, december 12-re.

Száleh egyébként elhatárolódott Buteflikától, többször is támogatásáról biztosította azokat, akik támogatják az előző rendszer korrupt tisztviselőinek felelősségre vonását követelő folyamatot.

A tüntetők ettől függetlenül pénteken Száleh távozását is követelték, valamint Abdel-Kader Benszaláh ügyvezető elnökét is.

Az algériai választási hatóság korábbi közlése szerint

öt jelölt indulhat az államfői tisztségért.

Az elnökjelöltek között van Abdel-Madzsid Tebbun és Ali Benflisz, akik miniszterelnöki tisztséget töltöttek be Buteflika idején. Továbbá Azzeddín Mihubi volt kulturális miniszter, Abdelkader Bengrin turizmusért felelős egykori tárcavezető, illetve Abdelazíz Belajd, a Mosztakbal Mozgalom nevű párt vezetője.

Hírügynökségi jelentések azt sugallják, hogy legalább két jelöltet a hadsereg támogat. Megfigyelők szerint a választás győztese bizonyára szorosan együttműködik majd Szálehhel és a hadsereggel.

Címlapról ajánljuk
Már lehet korcsolyázni a befagyott orfűi tavon, de megvannak a veszélyei

Már lehet korcsolyázni a befagyott orfűi tavon, de megvannak a veszélyei

Legalább tízcentiméteres jégtakaró szükséges ahhoz, hogy biztonságosan lehessen sportolni rajta – mondta az InfoRádióban az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Mukics Dániel figyelmeztetett: csak a kijelölt helyeken lehet kocsolyázni, mert a jég alatt lehetnek meleg források, bizonyos helyeken a jégtakaró üreges is lehet, sőt akár egy négyzetméteren belül is eltérő lehet a jég vastagsága, és bármikor beszakadhat.

Több bombát is kitett a New Orleans-i merénylő, aki a családja helyett támadt az ünneplő emberekre

A 42 éves texasi Shamsud-Din Bahar Jabbar az Iszlám Állam hívője volt, és a furgonjával végrehajtott gázoláson kívül robbanószerkezeteket is elhelyezett a Bourbon Streeten. Az FBI és Louisiana kormányzója számolt be a részletekről – arról is, hogy eredetileg a családtagjainak akart ártani a merénylő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.03. péntek, 18:00
Tálas Péter
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének egyetemi docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×