A szíriai állami televízió szerint megkezdődött az agressziónak minősített török katonai beavatkozás Szíria északi részén, azonban sem török forrás, sem a nagyobb nyugati hírügynökségek nem erősítették meg az esetleges légicsapás vagy az offenzíva hírét. A Xinhua kínai hírügynökség megjegyzi, egyelőre az sem világos, hogy a bombázás egy korlátozott jellegű akció volt, vagy egy nagyobb művelet része.
Ankara nemzetbiztonsági fenyegetésként tekint az Egyesült Államok által támogatott kurd fegyveres koalícióra. A washingtoni Fehér Ház korábban jelezte, nem támogatja a török hadműveleteket és az amerikai katonák elhagyják a térséget. Donald Trump csapatkivonási döntését republikánus politikusok is élesen bírálták.
Az amerikai elnök közben Törökország gazdaságának tönkretételével fenyegetőzött egy elfogadhatatlan mértékű szíriai beavatkozás miatt.
As I have stated strongly before, and just to reiterate, if Turkey does anything that I, in my great and unmatched wisdom, consider to be off limits, I will totally destroy and obliterate the Economy of Turkey (I’ve done before!). They must, with Europe and others, watch over...
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2019. október 7.
Donald Trump Twitter-bejegyzésében úgy fogalmazott, "amennyiben Törökország olyan lépést tesz, amelyet kimagasló és páratlan bölcsességem alapján megengedhetetlennek ítélek, abban az esetben
tönkreteszem és eltörlöm a török gazdaságot".
A katonai beavatkozást egyébként Irán is ellenzi, egyúttal felszólította Ankarát Szíria integritásának és szuverenitásának tiszteletben tartására. Oroszország arra figyelmeztette Törökországot, hogy tartózkodjon az olyan lépésektől, amelyek akadályoznák a szíriai rendezést, és reményét fejezte ki, hogy a Szíria északkeleti részén tervezett hadművelete során tiszteltben fogja tartani az arab ország területi és politikai épségét.
Az Európai Unió is ellenzi a bejelentette török hadműveleteket Észak-Szíriában, mert a katonai beavatkozás aláásná a helyzet rendezését szolgáló politikai erőfeszítéseket, és súlyosbítaná a civilek szenvedését.
Törökország a hétvégén csapatokat és fegyvereket vont össze a Szíriával szomszédos határra
azt követően, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök bejelentette: országa hadműveleteket indít az Egyesült Államok által támogatott kurd fegyveres koalíció, a Szíriai Demokratikus Erők ellen.
Az amerikai és orosz védelmi miniszter hétfőn telefonbeszélgetést folytatott egymással, értesülések szerint az amerikai fél kezdeményezésére. A beszélgetés tartalmáról semmilyen részletet nem hoztak nyilvánosságra. A Politico című lap értesülései szerint az amerikai elnök vasárnap éjjel a nemzetbiztonsági ügyekben illetékes tanácsadóinak véleménye ellenében döntött arról, hogy az amerikai hadsereg elhagyja Észak-Szíriát.