eur:
413.95
usd:
396.43
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöki posztjának várományosa beszédet mond az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén Strasbourgban 2019. július 16-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Egy hónapjuk van az országoknak EU-s biztost jelölni

Augusztus 26-ig kell leadniuk az európai uniós tagországoknak azon személyek nevét, akiket az Európai Bizottságba jelölnek - közölték hétfőn Brüsszelben.

A tájékoztatás szerint a jelenlegi huszonnyolc tagállamból eddig tizenöt küldte el a biztosjelöltje nevét.

Egyelőre nem tudni biztosan, hogy a kilépésre készülő Egyesült Királyság delegál-e majd tagot az Európai Bizottságba.

A szigetország elvileg október 31-én válik ki az EU-ból, szakértők szerint azonban könnyen elképzelhető újabb halasztás, s ez esetben Londonnak teljes jogú uniós tagként járna egy biztosi pozíció a november 1-jén felálló új testületben.

Ursula von der Leyen, a bizottság megválasztott elnöke

nemi kiegyensúlyozottságra törekszik, azaz ugyanannyi női tagot szeretne, mint férfit,

ezért arra kérte a tagállamokat, hogy jelöljenek két-két személyt, akik közül majd választhat, ennek viszont sajtóhírek szerint egyelőre egyetlen kormány sem tett eleget.

Az eddigi biztosjelöltek között jóval kevesebb a nő, mint a férfi, ezért a női jelölteknek elemzők szerint nagyobb esélyük lesz arra, hogy megkapják a kiszemelt tárcát.

A jelölteket szeptemberben fogják meghallgatni az Európai Parlament (EP) illetékes szakbizottságaiban, a von der Leyen által benyújtott listáról pedig várhatóan októberben szavaz a képviselőtestület. Ezt követően a tagállami kormányokat tömörítő tanács nevezi ki minősített többséggel a bizottságot.

Az már korábban eldőlt, hogy a magyar kormány Trócsányi László korábbi igazságügyi minisztert jelöli.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×