eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető (b) és Donald Trump amerikai elnök sétál a hanoi Metropole szálloda kertjében 2019. február 28-án, kétnapos csúcstalálkozójuk második napján. Trump kijelentette, hogy nem jutott megállapodásra az észak-koreai vezetővel sem a nukleáris leszerelésről, sem a Phenjan elleni szankciók kérdéséről. Balról Mike Pompeo amerikai külügyminiszter.
Nyitókép: MTI/AP/Evan Vucci

Észak-Korea: Trump az észszerűnél többet követelt

Észak-Korea észszerű javaslatot tett a nukleáris leszereléssel összefüggésben az Egyesült Államoknak, de Washington többet követelt - közölte Ri Jong Ho észak-koreai külügyminiszter csütörtökön Hanoiban tartott sajtótájékoztatóján. Donald Trump amerikai elnök korábban azt mondta: Kim Dzsong Un észak-koreai vezető az országával szembeni büntetőintézkedések feloldását kérte, de ő ezt elutasította. A vietnami fővárosban tartott csúcstalálkozón nem tudtak megállapodni a leszerelésről és az Észak-Korea elleni szankciókról.

Az észak-koreai külügyminiszter szerint országa felvetette, hogy kész teljes körűen és tartós jelleggel felszámolni a - plutónium- és urántermelő - jongbjoni atomlétesítményt amerikai szakértők jelenlétében és együttműködésével a szankciók részleges feloldásáért cserébe.

Mint Ri elmondta, nem minden büntetőintézkedés feloldását követelték, hanem csak azokét, amelyek ártanak a polgári lakosságnak. A külügyminiszter ezzel kapcsolatban az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) szankciókat elrendelő öt határozatát említette, amelyeket 2016-ban és 2017-ben fogadtak el.

Phenjan emellett felajánlotta azt is, hogy írásba adja: tartósan felfüggeszti nukleáris- és nagy hatótávolságú ballisztikusrakéta-kísérleteit az amerikai aggályok enyhítésére.

Washington azonban egy intézkedéssel többet követelt a jongbjoni leszerelésnél - emelte ki az észak-koreai külügyminiszter, aki azonban nem árulta el, hogy milyen további intézkedésről van szó.

Az amerikai elnök csütörtökön hanoi sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy nem jutott megállapodásra az észak-koreai vezetővel sem a nukleáris leszerelésről, sem a Phenjan elleni szankciók kérdéséről. A kétnapos csúcstalálkozó a tervezettnél több órával korábban ért véget.

A két vezető előzőleg mintegy két órán át tárgyalt. Trump azt mondta, hogy Kim a büntetőintézkedések feloldását kérte, de ő ezt elutasította. Hozzátette: az észak-koreai vezető biztosította arról, hogy tartózkodnak az atom- és rakétakísérletektől.

Kim késznek mutatkozott országa egyes nukleáris helyszíneinek feladására, de nem azokéra, amelyeket az amerikaiak akartak.

Ezért cserébe pedig az Egyesült Államok nem kívánta feloldani az Észak-Korea ellen meghozott összes büntetőintézkedést, márpedig Phenjan ezt gondolta - fejtette ki Trump.

Pompeo: át kell kicsit gondolnunk a dolgokat

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter, aki Vietnamból a Fülöp-szigetekre utazott, a repülőgép fedélzetén tartózkodó újságíróknak azt mondta: lehetséges, hogy az Egyesült Államok és Észak-Korea vezetői fognak még találkozót tartani, de egyelőre nincs terv erről. "Nem tűztünk ki dátumot" - közölte Mike Pompeo újságírókkal egy Vietnamból a Fülöp-szigetekre tartó repülőgép fedélzetén. "Az az érzésem, hogy ez egy ideig így lesz. Át kell kicsit gondolnunk a dolgokat" - mondta.

Reakciók

Dél-Korea csalódott a második észak-koreai-amerikai csúcstalálkozó eredménytelensége miatt, bár a két ország azért megállapodás nélkül is tett előrelépést a korábbiakhoz képest - közölte csütörtökön a dél-koreai elnöki hivatal szóvivője. A csúcs Szöul szerint lehetőséget teremtett arra, hogy a két vezető jobban megértse egymást, növelve annak lehetőségét, hogy a jövőben bekövetkezzen az áttörés.

Az Észak-Korea legfőbb szövetségesének számító Kína a párbeszéd folytatására biztatta Washington és Phenjant, valamint arra, hogy "vegyék figyelembe egymás aggályait".

Japán támogatásáról biztosította az amerikai elnököt álláspontját illetően. "Trump az atomfegyver-mentesítés megvalósítása melletti elhatározott szándéka miatt nem tett könnyelműen engedményeket. Támogatjuk Trump úr álláspontját" - jelentette ki Abe Sindzó japán kormányfő újságíróknak, miután telefonon egyeztetett az amerikai vezetővel.

A csúcstalálkozóval kapcsolatosan megszólalt Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő is, aki úgy vélekedett: a feleknek az egymással szembeni túlzott elvárásai jelenthetik a gondok forrását, még nem működik az apró lépések gyakorlata. Jelezte: a Kreml elemezni fogja az amerikai-észak-koreai csúcstalálkozót. Szerinte a Washington és Phenjan közötti tárgyalási folyamatnak nincs vége, ezt pozitív fejleménynek értékelte.

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×