eur:
394.44
usd:
370.48
bux:
0
2024. április 23. kedd Béla
Nyitókép: Pixabay

Brexit-variáció sokkoló számokkal

A brit pénzügyminiszter szerint az Európai Unióval kialakult kereskedelmi kapcsolatok jelentős részét lerombolná a megállapodás nélküli brit kilépés az EU-ból.

Philip Hammond a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételeiről szóló megállapodás ötnapos parlamenti vitájának csütörtöki munkanapján szólalt fel a londoni alsóházban. Többek között arról beszélt, hogy Nagy-Britannia külkereskedelmének csaknem 65 százaléka zajlik az Európai Unióval, illetve az EU által külső országokkal kötött kereskedelmi szerződések alapján. A brit gazdaság ezekben az évtizedekben elválaszthatatlanul összefonódott az uniós gazdaságokkal.

Az EU-val fennálló, 45 év alatt kiépült jelenlegi gazdasági-kereskedelmi kapcsolatrendszert azonban "a megállapodás nélküli brexit egyik napról a másikra lerombolhatja" - jelentette ki.

A pénzügyminiszter szerint ha a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnik meg, akkor

Nagy-Britannia lenne a világ egyetlen olyan magasan fejlett gazdasága, amely kizárólag a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai alapján kereskedik az Európai Unióval,

és ez "nagyon-nagyon rossz" helyzetet teremtene a brit gazdaság számára. A brit gazdaság máris fizeti az árát annak, hogy egyelőre bizonytalanság övezi az EU-val fenntartandó jövőbeni kapcsolatrendszert - tette hozzá.

A "gazdasági világválságnál" is rosszabb lehet

Hammond a WTO említésével arra utalt, hogy megállapodás híján az EU-val folytatott brit kereskedelemre a Kereskedelmi Világszervezet általános szabályrendszere lépne életbe, ami vámok és vámvizsgálatok megjelenését jelentené a jelenleg teljesen akadálymentes kétoldalú kereskedelemben.

Ennek súlyos növekedési kockázatára gazdasági szakértők már részletes számításokkal is felhívták a figyelmet.

A National Institute of Economic and Social Research (NIESR) nevű tekintélyes londoni gazdasági-társadalmi kutatóközpont legutóbbi tanulmánya szerint ha megállapodás híján az EU-val folytatott brit kereskedelem a WTO szabályrendszerére tér át,

a brit hazai össztermék értéke 2030-ra 4,93 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet az akadálytalan kereskedelem folytatódása esetén arra az évre a brit gazdaság elérhetne.

A Bank of England legfrissebb figyelmeztetése szerint a brit gazdaság összeomlásszerű recessziója és a font meredek értékvesztése lehet a következménye annak, ha Nagy-Britannia a brexit feltételeiről szóló megállapodás életbe léptetése és a kilépés után tervezett átmeneti időszak nélkül távozik jövőre az Európai Unióból.

A brit jegybank által a londoni alsóház pénzügyi bizottságának megbízásából összeállított, számos forgatókönyvet vizsgáló 87 oldalas tanulmány szerint a teljesen szabályozatlan kilépésre kidolgozott legrosszabb stresszhelyzeti szimulációs modellek arra vallanak, hogy

a GDP-érték e forgatókönyv-változat esetén 8 százalékkal zuhanna a 2019 első negyedévére várható szinthez képest.

Ez sokkal súlyosabb recesszió lenne, mint amelyet a brit gazdaság a tíz évvel ezelőtti pénzügyi válság alatt átélt: a brit hazai össztermék értéke a válság előtti utolsó csúcspont és az akkori ciklus mélypontja között összesen 6,25 százalékkal zuhant.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics csütörtökön ismertetett átfogó tanulmányában közölte: modellszámításai azt mutatják, hogy megállapodás nélküli Brexit esetén a brit hazai össztermék (GDP) értéke 2020-ban 2,1 százalékkal maradna el attól a szinttől, amelyet a brit gazdaság rendezett kilépés esetén abban az évben elérhetne, a font pedig kereskedelmi súlyozású bázison számolva 10 százalékkal gyengülne.

A ház szerint ebben a környezetben már 2020-ban 5 százalékkal, 4,7 millió fővel zuhanna a turisztikai célból külföldre utazó britek száma.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.23. kedd, 18:00
Sz. Bíró Zoltán
történész, Oroszország-szakértő
Most kiderül, milyen állapotban van a magyar lakásállomány

Most kiderül, milyen állapotban van a magyar lakásállomány

Nemcsak a rezsiköltség, de a fenntarthatóság szempontjából is kulcsfontosságú, hogy a hazai lakásállomány milyen állapotban van. Gyakran szóba kerül, hogy globálisan az épületállomány és az építőipar felelős a globális szén-dioxid-kibocsátás közel 40 százalékáért, amit a lakásállomány energiahatékonysága is nagyban befolyásol. Hogy Magyarországon mennyire számít korszerűnek az állomány, illetve melyik korszakban épült a legtöbb lakás, azt az alábbiakban néztük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×