Magyarics Tamás szerint legkésőbb decemberig meg kell állapodnia a feleknek, ugyanis március 19-én életbe lép a brexitet eredményező 50. cikkely. Ez a határidő egyébként – akár évekkel is – kitolható – hívta fel a figyelmet a szakértő.
Lehetőség van arra is, hogy úgynevezett vak brexitet hoznak létre, melynek értelmében a márciusban hatályba lépő megállapodás csupán ideiglenes lenne.
Ez általános irányelveket fogalmazna meg, az időpontot kétéves átmeneti időszak követné, ami alatt a részleteket is kidolgoznák és véglegesítenék
– magyarázta a külpolitikai szakértő. Ennek hátránya, hogy újabb két évvel kitolná a bizonytalan időszakot, ami az üzleti életnek nem tenne jót – tette hozzá.
Amennyiben egyáltalán nem sikerül megállapodásra jutni, a tavaszi határidővel Nagy-Britannia minden – gazdasági és jogi – kapcsolatot elveszít az EU-val: megszűnik többek között a vámunió, az egységes piac, a szabad munkaerő- és szolgáltatásáramlás, valamint az Európai Bíróság fennhatósága.
Észak-Írország és Írország között lenne az unió külső határa, mely újra visszahozná a két ország közötti áthaladás ellenőrzését is – emelte ki Magyarics Tamás. Ekkor ki kéne építeni az ellenőrzőpontokat, mely könnyű célpontot jelentene az IRA-nak, és sokan attól tartanak, hogy az 1998-ban elfojtott polgárháború újra fellángol.