eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria
Magyar szempontból is megnyugtató a Brexit-tárgyalások állása

Magyar szempontból is megnyugtató a Brexit-tárgyalások állása

Nagy-Britannia és Európa szempontjából történelmi fontosságú reggeli zajlott le pénteken Brüsszelben: az éjszaka Belgiumba érkezett Theresa May brit miniszterelnök, valamint az Európai Unió vezetői: Jean-Calude Juncker és Donald Tusk részvételével. Bejelentették, hogy 15 oldalon részletezett megállapodás született a Brexit előkészítésének lehetőségeiről. Londonban a fejleményt Theresa May nagy sikereként ítélik meg a kommentátorok, de hozzáteszik, hogy a brüsszeli reggeli nélkül nyakig benne lenne a csávában.

A Brüsszelben péntek reggel született megállapodást végső soron az észak-ír aggodalmak hátráltatták. Immár tisztázott, hogy az Ír-szigeten, az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország és az Európai Unióban maradó Ír Köztársaság között a Brexit után is épp olyan sima lesz a határátkelés, mint amilyen most.

Tulajdonképpen szemantikai vita folyt erről: az volt a kérdés, hogy minek nevezzék a határviszonyt és az elnevezés mit jelent.

A kereskedelem kérdése azonban még tisztázandó,

miként az Unióval kialakuló új kereskedelmi kapcsolat általában. A tizenöt oldalas helyzetjelentés ténye és hangja óriási előrelépés, nagy eredmény, de még sok részletet kell megtárgyalni.

Laura Kuenssberg, a BBC belpolitikai szakértője üdvözli, hogy a szöveg kielégíti Theresa May miniszterelnök jelenlegi igényeit, de rámutat, hogy a hangsúly a „jelenlegi” jelzőn van.

Ezzel a kormányfő pozíciója jelentősen megszilárdult.

Ha nem jött volna létre a megállapodás, akkor Theresa May nagyon nagy bajban lenne. A Brexit-pártiak és az Uniós tagság fenntartása mellett kardoskodók ellentéte – akár a saját tory-pártján belül is – bajba sodorhatta volna.

Annak, hogy Nagy-Britannia népe – bár igen kis többséggel, de – a Brexit mellett szavazott, nyomós indoka volt, hogy a britek nehezen viselték el az Európai Bíróság beavatkozását a nagy hagyományú brit bíráskodás által hozott jogi döntésekbe. A megoldási javaslat szerint London a Brexit után hajlandó lenne figyelembe venni az Európai Bíróság egyes Angliára vonatkozó határozatait. Fontos fejlemény, hogy

tisztázódtak a Nagy-Britanniában élő 3 millió uniós állampolgár, és ugyanígy az Uniós országokban élő egymillió brit polgárjogai.

Magyar szempontból is megnyugtató, hogy a tartózkodási engedélyek körül nem lesz probléma, mitöbb: a szociális juttatások is fennmaradnak. Itt van még a nagy kérdés: mekkora összeget kér Brüsszel Londontól a kilépés fejében? Negyven milliárd eurót? Hatvan milliárdot? Erre nem felel a pénteki nyilatkozat szövege. Politikai egyezségről szól, nem a gyakorlati részletekről. A londoni Financial Times szerint

történelmi jelentőségű a megállapodás,

de úgy tűnik, sokmindenben azért még egyáltalán nem állapodtak meg a felek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Fegyverkezési verseny” van a baktériumok és az emberiség között – nem mi állunk győzelemre

„Fegyverkezési verseny” van a baktériumok és az emberiség között – nem mi állunk győzelemre

Pál Csaba akadémikus biológus és csapata az Európai Kutatási Tanács támogatásával azt vizsgálják a következő években, hogy az újonnan fejlesztett antibiotikumok mennyire hatékonyak az ellenálló baktériumokkal szemben. A HUN-REN SZBK Biokémiai Intézetének tudományos tanácsadója az InfoRádióban elmondta: mivel a baktériumok egyre jobban képesek alkalmazkodni az antibiotikumokhoz, ma már sokkal veszélyesebbek, mint korábban.

Nagy meglepetés várható az áprilisi diktálós gázszámláknál

A fura április, sőt tavasz miatt meghökkentő gázszámlákat kaphatnak a diktálós fogyasztók. Mindez azért érdekes, mert ezrek kaptak az elmúlt két hónapban mínuszos számlákat főleg a nagy meleg miatt. Az elmúlt 10 nap szokatlan hidege fordított esetek is hozhat. Megpróbáljuk elmagyarázni, hogy miért.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×