eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Áldozatokat követelt a benzinár-tüntetés

Hatan meghaltak Mexikóban az üzemanyag árának jelentős emelkedése miatt tartott tüntetéseken, ezerötszáz embert pedig őrizetbe vettek - derül ki a helyi hatóságok közléseiből. Az immár egy hete tartó heves megmozdulások a tervek szerint a hétvégén is folytatódnak.

A WhatsApp nevű üzenetküldő rendszeren keresztül a tiltakozók újabb tömeges demonstrációra hívták szombatra az embereket Mexikóváros központjába, Guadalajara aktivistái pedig vasárnapra "fújtak gyülekezőt" a Facebook hálózatán.

A szervezők felszólítottak mindenkit arra, hogy békésen tüntessenek, különös tekintettel arra, hogy a hatóságok az eddiginél is keményebb fellépésre készülnek. Az elmúlt hat napon ugyanis a tiltakozó akciók olykor véres összecsapásokba torkolltak, sok helyen a tüntetők benzinkutakat foglaltak el és üzleteket fosztogattak. Az összecsapásoknak a halálos áldozatok mellett húsznál több sebesültjük is van.

A legnagyobb megmozdulást az északi Monterreyben tartották, ahol a zavargások és fosztogatások hatalmas méreteket öltöttek, csütörtök este mintegy tízezer ember gyűlt össze Nuevo León szövetségi állam kormányának épülete előtt. A legtöbb zavargás Mexikó, Michoacán és Hidalgo szövetségi államokban, valamint Mexikóvárosban volt. Sok feldühödött demonstráló eltorlaszolta a benzinkutakat, és az utak lezárásával megbénította a fővárosba vezető autópályák forgalmát.

A mexikói kiskereskedők szövetségének adatai szerint összesen 350 kereskedelmi egységet fosztottak ki, a további garázdálkodásoktól tartva üzletek tízezrei maradtak zárva ezekben a napokban, ami 50 millió pezó (2,4 millió dollár) veszteséget okozott a kereskedőknek.

A kormány deregulációs intézkedése nyomán január elsejétől 20 százalékkal drágult a benzin. Enrique Pena Nieto mexikói elnök védelmébe vette az üzemanyag árának emelését a növekvő világpiaci árakra hivatkozva. Az államfő szerint az üzemanyag ára hosszú távon ismét csökkenni fog, amennyiben beérik a mexikói kormány 2014-ben útnak indított kőolajipari reformja. Utóbbi keretében Nieto véget vetett az olajtermelés 76 éves állami monopóliumának, és megnyitotta az ágazatot a külföldi cégek előtt. A Pemex állami olajkonszern így elvesztette uralkodó helyzetét a benzin és a gázolaj eladása terén.

A tüntetők mindenesetre nem csupán az üzemanyag árának csökkentését kívánják, hanem magának az államfőnek a lemondását is követelik.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×