eur:
408.11
usd:
376.18
bux:
0
2024. november 1. péntek Marianna

Magyarok nélkül a nagykoalíció

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) nem vállalhatja, hogy csupán "végrehajtója" legyen egy olyan kormányprogramnak, amelynek kidolgozásában nem is vett részt, s amelynek tartalmát még nem is ismeri, inkább ellenzékbe vonul - mondta vasárnap Bukarestben tartott sajtóértekezletén Markó Béla.

Az RMDSZ elnöke a sajtó képviselői előtt fejtette ki álláspontját azzal kapcsolatban, hogy a szövetség csak államtitkári posztot kapna a jövendő román kormánykoalícióban, amelyet a Demokrata-Liberális Párt (PD-L), illetve a Szociáldemokrata Párt és a Konzervatív Párt szövetsége (PSD-PC) készül létrehozni.

Az elmúlt napokban a november 30-i választások két nagy győztes pártja - egyenként a szavazatok több mint 30 százalékát szerezve meg - egyezségre jutott egy csaknem hetven százalékos parlamenti támogatottságot élvező "nagykoalíció" létrehozásában. A legtöbb parlamenti mandátumot a PD-L szerezte, ezért Traian Basescu államfő e párt jelöltjét, Theodor Stolojant bízta meg a kormánykoalíció összekovácsolásával.

A PD-L a magyarok szervezetével tárgyalt először, s akkor még úgy tűnt, hogy ez a két politikai alakulat együtt foglal majd helyet egy jövendő kabinetben. Emil Boc demokrata-liberális pártelnök akkor a nyilvánosság előtt jelentette ki: az RMDSZ-nek helye van bármilyen koalíciós "képletben". Később azonban a szociáldemokraták is késznek mutatkoztak összeállni a PD-L-lel, de határozottan ragaszkodtak ahhoz, hogy az RMDSZ-t ne vegyék be a kormányba.

A PD-L megpróbált valamiféle "kompromisszumos" megoldást javasolni, amely nem riasztja el sem a szociáldemokratákat, de amely nem jelentene "szószegést" a magyarokkal szemben. Így született meg szombat este az a javaslat, amely szerint az RMDSZ nem kapna ugyan miniszteri posztot, csupán államtitkári tisztséget.

Markó Béla vasárnapi nyilatkozatában határozottan elutasította ezt a változatot, leszögezve: a szövetség csakis egyenrangú partnerként lenne hajlandó részt venni bármilyen kormányzásban.

Felidézte a szövetségnek a rendszerváltás óta követett politikáját, emlékeztetve arra, hogy mindvégig politikai és parlamentáris eszközökkel próbálta bővíteni a romániai magyarság jogait, kormányzati szerepvállalása révén hozzájárult az etnikumok közötti párbeszéd elmélyítéséhez, Románia euroatlanti integrációjához.

Az évek során bebizonyosodott - mondta -, hogy bevált ez a fajta együttműködési modell az RMDSZ törekvéseivel egyetértő román politikai erőkkel.

A PD-L által indítványozott változat azonban elfogadhatatlan az RMDSZ számára - hangsúlyozta Markó Béla, mivel szerinte ezáltal a magyarok szövetsége pusztán "végrehajtója" lenne a "második vonalban" egy olyan kormányprogramnak, amelynek kidolgozásában nem vehet részt, s amelynek részleteit még csak nem is ismeri.

Hangsúlyozta ugyanakkor: az RMDSZ ellenzékben is folytatni kívánja a párbeszédet és az együttműködést azokkal a román politikai erőkkel, amelyek ugyancsak érdekeltek a megkezdett reformok folytatásában, a kisebbségi jogok szélesítésében.

A PDL és a PSD-PC várhatóan vasárnap este írja alá a Partnerség Romániáért címet viselő koalíciós megállapodást.

Címlapról ajánljuk
November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.

November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.

Mindenszentek (latinul: festum omnium sanctorum) a katolikus egyházban az összes üdvözült lélek emléknapja, a protestánsok az elhunytakról emlékeznek meg ilyenkor. A halottak napja fokozatosan vált egyházi ünnepből az elhunytakról való megemlékezéssé.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×