Oroszország költségvetése a következő időszakban minden bizonnyal deficites lesz, az államkassza ugyanis akkor lehet nyereséges, ha a kőolaj világpiaci ára a 70 dolláros szint felett van - hangsúlyozta az InfoRádiónak Sz. Bíró Zoltán.
Jelenleg azonban a kőolaj ára a világválság miatt folyamatosan csökken, decemberre elérte az 50 dollár alatti szintet. Bár Oroszország elsősorban gázexportőr, az olajár csökkenése is érzékenyen érinti, mivel a földgáz ára a nemzetközi piacokon a kőolajhoz van kötve - általában néhány hónapos eltolódással követi azt - emlékeztetett a szakértő.
Moszkva minden bizonnyal spórolni fog, elsősorban az oktatás és az infrastruktúra-fejlesztés területén lesznek kurtítások. A katonai, valamint a szociális kiadásokat viszont nem igen akarja visszafogni. Ezek ugyanis nagyon fontosak a belső stabilitás szempontjából - mutatott rá Sz. Bíró Zoltán.
A 2004 eleje és 2008 közepe közötti kőolajár-robbanás rendkívül kedvező volt Oroszország bevételei szempontjából. Az állami költekezésnek köszönhetően ez a korábbiakhoz képest nagyobb jólétet teremtett.
Az orosz költségvetésre hatalmas terhek nehezednek, elsősorban a helyi cégek refinanszírozási kényszere miatt. Egyelőre nem tudni, hogy ez mekkora kiadást igényel majd a következő egy-másfél évben, a szakértők nagy szóródással 80 és 190 milliárd dollár közöttire becsülik az összeget. A hiány miatt Oroszország visszafogja majd az eddig élénk külföldi akvizícióit, legális tőkekihelyezés következő hónapokban nem igen várható.
Sz. Bíró Zoltán emlékeztetett, hogy Oroszország nagy tartalékokkal bír, csak az olajalapja mintegy 130-140 milliárd dolláros. Ezenkívül igen jelentős nemzetközi valuta- és aranytartalékai vannak, ám ezeknek a nagysága már 500 milliárd dollár alá csökkent.
Szintén komoly teher az államkasszának a rubel árfolyamának védelme. Az orosz valuta folyamatos intervenciónak van kitéve, ezért többször kellett leértékelni. Ennek ellenére Oroszországot nem lehet egybevetni a közép--kelet-európai térséggel, tűrőképessége ugyanis sokkal nagyobb, mint a régióbeli államoké - magyarázta a szakértő.