"A kínai hatóságok már régóta tudnak arról, hogy az év végén találkozni fogok a dalai lámával, hiszen magam is tájékoztattam őket erről" - nyilatkozta a fél órás megbeszélést követően a francia köztársasági elnök, aki úgy vélte, nem szabad "túldramatizálni" Peking reakcióit.
A francia politikai jobb- és baloldal egyaránt kiáll Nicolas Sarkozy gesztusa mellett. Jack Lang, az ellenzéki szocialisták egyik vezető politikusa és egykori miniszter szerint a találkozó "teljesen legitim" volt, és semmilyen módon nem kérdőjelezi meg Kína területi egységét. A politikus úgy vélte: a távol-keleti ország akkor válik majd igazán naggyá, amikor képes lesz elismerni a tibeti kultúra sajátosságát.
A francia sajtóban megjelent elemzések kiemelik, hogy Peking annak ellenére tiltakozik és fenyegeti gazdasági megtorló intézkedésekkel Franciaországot, hogy Nicolas Sarkozy hangsúlyozta: a dalai láma neki is megerősítette, hogy nem törekszik Tibet függetlenségére.
Franciaország, a "gyenge láncszem"
Az államfő ugyanakkor nem rejtette véka alá, hogy beszéltek a tibeti helyzetről, és úgy fogalmazott: "Európában is osztjuk a dalai láma ezzel kapcsolatos aggodalmait". Francia elemzők szerint Kína valójában Európát akarja gyengíteni, amikor a francia elnököt támadja, Peking ugyanis Franciaországot a vezető uniós tagállamok gyenge láncszemének tekinti.
Többen arra hívták fel a figyelmet, hogy a kínaiak messze nem mernek ilyen hangot megütni, amikor az Egyesült Államok, Nagy-Britannia vagy Németország képviselője találkozik a száműzetésben élő tibeti vallási vezetővel.
"Az Európai Unió soros elnökeként értékeket és meggyőződéseket is képviselek, ezért ez a találkozó a kötelességeim közé tartozott, és örömmel tettem neki eleget" - fogalmazott a dalai lámával folytatott megbeszélését követően Nicolas Sarkozy, hozzátéve: a kérdésről előzetesen egyeztetett az uniós tagállamok vezetőivel, és mindenki egyetértéséről biztosította.