eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Jelasity Radován, a Magyar Bankszövetség elnöke, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója beszédet mond a Portfolio gazdasági hírportál online hitelezési konferenciáján a budapesti Marriott Hotelben 2023. május 4-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Megszólalt az Erste Bank arról, hogy kiszáll belőle az állam

Az idei év első 9 hónapját nagyon pozitív eredménnyel zárta, de ennek okait főként az egyszeri tételekben kell keresni. A lakossági hitelezés felfutására számít a bank és azon dolgozik, hogy az ország harmadik legnagyobb banka legyen.

A tavalyi azonos időszakhoz képest 67,4 milliárd forintról 150,4 milliárd forintra nőtt az idei első 9 hónapban az Erste Bank Hungary Zrt. működési eredménye - közölte a társaság. Az adózás utáni nyereség 89,9 milliárd forint lett, míg 2022 első kilenc hónapját 18,4 milliárd forint profittal zárta a bank.

A nemzetközi könyvviteli szabványok (IFRS) szerinti kimutatás alapján a működési bevételek is jelentős mértékben, több mint 56 százalékkal nőttek. A díj- és jutalékbevételek majdnem 11 százalékkal emelkedtek, a támogatott hitelek átértékelődése tavaly 28,3 milliárd forinttal csökkentette, idén viszont 30,6 milliárd forinttal növelte a működési bevételeket.

A nyereségnövekedést részben egyszeri tételekkel magyarázták, a Sberbankhoz kapcsolódó 7,9 milliárd forintos OBA-befizetés (Országos Betétbiztosítási Alap) ugyanis tavaly emelte, míg idén a visszatérítés révén mérsékelte a költségeket. A működéssel kapcsolatos kiadások elsősorban ennek köszönhetően 2,5 százalékkal csökkentek - közölték.

Az ügyfélhitelek és kötvények állománya szeptember végén 5,8 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az új finanszírozás volumene ugyanakkor 45 százalékkal elmaradt 2022 első kilenc hónapjának teljesítményétől.

A teljes lakossági hitelállomány 5 százalékkal nőtt,

az új kihelyezések értéke azonban az idei első kilenc hónapban 31,9 százalékkal esett vissza, elsősorban a jelzáloghitelek iránti kereslet csökkenése miatt.

Az új lakáshitelek folyósítása 54 százalékkal alacsonyabb, mint egy éve, a fogyasztási típusú hitelek kihelyezése 13 százalékkal, ezen belül a személyi kölcsönök iránt 5 százalékkal, a Babaváró hitel iránt 34 százalékkal mérséklődött a kereslet.

A kisvállalkozók esetében az új folyósítás 48 százalékkal nőtt. A magyarországi Erste-csoport kezelésében lévő lakossági ügyfélvagyon összértéke 5156 milliárd forintra nőtt, 10 százalékkal haladva meg a tavaly szeptember végi értéket.

Vállalati területen a kötvény- és hitelállomány együttesen 6,1 százalékkal emelkedve meghaladta az 1190 milliárd forintot. A bővülés a kis- és középvállalkozások finanszírozása mellett a 2022-ben megvásárolt Commerzbank Zrt.-től átvett hiteleknek köszönhető. A kis- és középvállalkozások hitel- és kötvényállománya 17 százalékkal gyarapodott, a kereskedelmi célú ingatlanoknál 7 százalékkal csökkent, a nagyvállalatok és önkormányzatok esetében 8 százalékkal nőtt. Az első kilenc hónapban az új kötvények és hitelek volumene 54 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Korábbi közleménye szerint a magyarországi Erste adózás utáni eredménye 46,7 milliárd forintot tett ki az első fél évben, szemben a 2022-es 4,4 milliárddal, illetve a 2021-es 31,7 milliárddal. Éves szinten tavaly az adózás utáni nyereség 9,7 százalékkal kevesebb, 53,5 milliárd forint lett a 2021-eshez képest.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×