Magyarországon teljes foglalkoztatottságról lehet beszélni, miután a munkanélküliségi ráta jelenleg 4,1 százalék körüli; Veszprém és Komárom Esztergom vármegyében a legalacsonyabb, Nógrád megyében pedig a legmagasabb. Az ország potenciális munkaerő-tartaléka mintegy 300 ezer fő, de ez regionálisan eltérő. A legnagyobb tartalék Észak-Magyarországon és az Alföldön található, itt összesen 164 ezer főről tudni – ismertette Mihályi Magdolna.
Mindeközben az ország gazdaságtörténetének négy legnagyobb beruházása jelenleg zajlik, részben emiatt pedig
körülbelül félmillió új munkavállalóra lesz szükség, de ennek – a Jobtain előrejelzései szerint – csak egy része, körülbelül 100-150 ezer fő lesz biztosítható,
az említett 300 ezer főből belföldön. Az ügyvezető meglátása szerint ezt áthidalandó elsőként meg kellene próbálni visszaterelni valahogyan a külföldre távozott potenciális magyar munkaerőt, másodsorban mobilizálni kellene a szomszédos országokban – például Ukrajnában, Szerbiában – élő külhoni magyarokat, bár az utóbbi évek azt mutatják, egyre nehezebb toborozni, miután már nem Magyarország a célország.
Utóbbiból következően a kölcsönző cégeknek, de leginkább a kormányzatnak is lépnie kellett, megteremtve annak lehetőségét, hogy további (esetleg harmadik) országokból is behozható legyen a munkaerő – tette hozzá a szakértő, hangsúlyozva, hogy nagyon szigorúan szabályozott, jelenleg 15 országra – Fehéroroszország, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Fülöp-szigetek, Indonézia, Kazahsztán, Mongólia, Montenegró, Vietnám, Oroszország, Brazília, Grúzia, Kirgizisztán, Venezuela és Kolumbia – van korlátozva, de kizárólag a hiányszakmákban.
Ami a hiányszakmákat illeti, komoly hiány mutatkozik mechanikagép- és villamosberendezés-összeszerelőkből, tehergépkocsi- és autóbusz-vezetőkből, targoncásokból és nehézgépkezelőkből, CNC-sekből, esztergályosokból és hegesztőkből, de a turizmus, vendéglátás területe is említhető – tette hozzá Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője.