eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Worker in forklift-truck loading packed goods in huge distribution warehouse with high shelves.
Nyitókép: Kamonchai Mattakulphon/Getty Images

Félmillió új munkavállalóra lesz szükség rövidesen, de mégis hogyan?

Kimerülőben a munkaerő-tartalék országos szinten és egyre nagyobb az igény a külföldről érkező munkavállalókra – mondja a munkaerő kölcsönzésével foglalkozó Jobtain HR Szolgáltató Kft. ügyvezetője, azt is hangsúlyozva, hogy miközben a KSH adatai szerint körülbelül 500 ezer új munkavállalóra lesz szükség az elkövetkező egy-két évben, előrejelzéseik alapján 100-150 ezer fő biztosítható belföldről.

Magyarországon teljes foglalkoztatottságról lehet beszélni, miután a munkanélküliségi ráta jelenleg 4,1 százalék körüli; Veszprém és Komárom Esztergom vármegyében a legalacsonyabb, Nógrád megyében pedig a legmagasabb. Az ország potenciális munkaerő-tartaléka mintegy 300 ezer fő, de ez regionálisan eltérő. A legnagyobb tartalék Észak-Magyarországon és az Alföldön található, itt összesen 164 ezer főről tudni – ismertette Mihályi Magdolna.

Mindeközben az ország gazdaságtörténetének négy legnagyobb beruházása jelenleg zajlik, részben emiatt pedig

körülbelül félmillió új munkavállalóra lesz szükség, de ennek – a Jobtain előrejelzései szerint – csak egy része, körülbelül 100-150 ezer fő lesz biztosítható,

az említett 300 ezer főből belföldön. Az ügyvezető meglátása szerint ezt áthidalandó elsőként meg kellene próbálni visszaterelni valahogyan a külföldre távozott potenciális magyar munkaerőt, másodsorban mobilizálni kellene a szomszédos országokban – például Ukrajnában, Szerbiában – élő külhoni magyarokat, bár az utóbbi évek azt mutatják, egyre nehezebb toborozni, miután már nem Magyarország a célország.

Utóbbiból következően a kölcsönző cégeknek, de leginkább a kormányzatnak is lépnie kellett, megteremtve annak lehetőségét, hogy további (esetleg harmadik) országokból is behozható legyen a munkaerő – tette hozzá a szakértő, hangsúlyozva, hogy nagyon szigorúan szabályozott, jelenleg 15 országra – Fehéroroszország, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Fülöp-szigetek, Indonézia, Kazahsztán, Mongólia, Montenegró, Vietnám, Oroszország, Brazília, Grúzia, Kirgizisztán, Venezuela és Kolumbia – van korlátozva, de kizárólag a hiányszakmákban.

Ami a hiányszakmákat illeti, komoly hiány mutatkozik mechanikagép- és villamosberendezés-összeszerelőkből, tehergépkocsi- és autóbusz-vezetőkből, targoncásokból és nehézgépkezelőkből, CNC-sekből, esztergályosokból és hegesztőkből, de a turizmus, vendéglátás területe is említhető – tette hozzá Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×