eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Interest rate financial and mortgage rates concept. Hand putting wood cube block increasing on top with icon percentage symbol upward direction
Nyitókép: marchmeena29/Getty Images

Kamatstop: időhatár nélkül hosszabbította meg a kormány

A június 30-án lejáró kamatkorlátozásról már e heti ülésén döntött a kormány, és addig marad, amíg a jegybanki alapkamat nem süllyed tíz százalék alá.

A kormány döntött a június 30-ig érvényben lévő kamatstopok jövőjéről – jelentette ki Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A Kormányinfón arról is beszélt, hogy a cél továbbra is az, hogy a magas inflációs és kamatkörnyezetben megőrizzék a háztartások és a kis- és közepes vállalkozások pénzügyi stabilitását.

Az eddig határozott idejű kamatstopot most határidő nélkül hosszabbította meg a kormány, a miniszter úgy fogalmazott, hogy akkor kerül ismét napirendre, ha a jegybanki alapkamat 10 százalék alá csökken, ehhez pedig az kell, hogy az infláció mértéke – jelenleg 24 százalék – egy számjegyűre mérséklődjön. Gulyás Gergely hozzátette, a kormány továbbra is úgy számol, hogy ez az év végére következhet be.

A miniszter arra is emlékeztetett, hogy a kamatstopot a lakossági hitelek esetében 2022 januárjában, a vállalkozások esetében 2022 novemberben vezették be. Ez az intézkedés 350 ezer családot véd meg a terhek emelkedésétől, az érintett hitelállomány 1360 milliárd forint, és eddig 140 milliárd forint felár terhét vette le a háztartások válláról. Gulyás Gergely szerint a kamatstop nélkül lennének olyan hitelek, amelyeknek a törlesztőrészletek akár hatvan százalékkal is emelkednének.

A vállalkozások közül 28 500 mentesül a magas alapkamat jelentette tehertől, a kamatstop alá tartozó hitelállomány 1000 milliárd forintot tesz ki, és eddig 80-85 milliárd forintnyi a megtakarítás.

A kamatstop meghosszabbítása téma volt az elmúlt napokban is, mert Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a pénzintézet közgyűlésén úgy fogalmazott, hogy reméli, "a teljesen értelmetlen kamatsapka kivezetésre kerül", sőt korábban teljesen érthetetlennek nevezte a beavatkozást, amely szerinte nehéz helyzetbe hozza a bankszektort.

A bankvezért felvetésére Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az éves parlamenti meghallgatása után úgy nyilatkozott, a kamatstopnak köszönhető, hogy sem a vállalati, sem a lakossági oldalon nem növekednek jelentősen a nem teljesítő hitelek.

"Tehát Csányi Sándor örüljön a kamatstopnak, ennek hiányában sokkal rosszabb lenne a helyzet. A hitelek dinamikájában van lassulás: az új hitelszerződésekben az első negyedévben jelentős a visszaesés. Pontosan ezért reagált ilyen gyorsan a kormány, mert három hónap után meg szeretné fordítani ezt a negatív tendenciát" – mondta akkor a miniszter.

Az érintett hitelek

A kamatstop azt jelenti a jelenlegi szabályok szerint, hogy a 2022. január 1-jétől 2023. június 30-ig az alkalmazott referencia-kamatláb a 2021. október 27-én érvényes referencia-kamatlábnál nem lehet magasabb. A kamatstop alkalmazását követően a bank a szerződés szerinti kamattal számolja a törlesztőrészletet.

A kamatstop rendelet

  • a 3 és 12 havi BUBOR-hoz,
  • a 3 havi EURIBOR-hoz, valamint
  • az Államadósság Kezelő Központ által közzétett hozam alapján árazott 1 éves kamatperiódusú kamattámogatott,
  • 2022. november 1-jétől a legfeljebb 5 éves kamatperiódusú, nem kamattámogatott

kölcsönökre vonatkozik, ha a kölcsönnek az érintett időszakban kamatfordulója volt vagy lesz.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×