eur:
402.03
usd:
370.86
bux:
90428.63
2025. március 31. hétfő Árpád
Nyitókép: Forrás: Pixabay.com

Már az oroszok Kína legnagyobb olajexportőre, körözve a szaúdiakat

Kína Oroszországból származó nyersolajimportja májusban az egy évvel korábbihoz képest 55 százalékkal, új rekordszintre emelkedett, ezzel Oroszország megelőzte az eddigi legnagyobb exportőrt, Szaúd-Arábiát, írja a Reuters.

Az orosz kőolajimport, beleértve a kelet-szibériai Csendes-óceánon átmenő csővezetéken keresztül szivattyúzott szállítmányokat és az orosz európai és távol-keleti kikötőkből érkező tengeri szállításokat, összesen közel 8,42 millió tonnát tett ki a Kínai vámhivatal adatai szerint. Ez nagyjából napi 1,98 millió hordónak felel meg, és negyedével több az áprilisi 1,59 millió hordónál – szemlézi a londoni székhelyű hírügynökséget a Portfolio.

Az adatok, amik szerint Oroszország 19 hónapos kihagyás után visszavette a világ legnagyobb nyersolajimportőrének beszállítói rangsorában az első helyet, azt jelzik, hogy Moszkva a nyugati szankciók ellenére is képes vevőket találni olajára, bár kénytelen volt csökkenteni az árakat.

És miközben Kína általános nyersolajkeresletét a Covid-korlátozások és a lassuló gazdaság visszafogta, a vezető importőrök, köztük a finomító óriás Sinopec és a kereskedő Zhenhua Oil, a szankciókkal sújtott iráni és venezuelai szállítások mellett fokozták az olcsóbb orosz olaj vásárlását, ami lehetővé teszi számukra a nyugat-afrikai és brazíliai konkurens szállítások visszaszorítását.

Szaúd-Arábia a második legnagyobb beszállító, a májusi mennyiség 9 százalékkal nőtt az előző évhez képest, 7,82 millió tonnára, azaz napi 1,84 millió hordóra. Ez az áprilisi 2,17 millió hordóhoz képest csökkenést jelentett – teszi hozzá a lap.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.

Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Belső gazdasági problémákkal küzd Kína, paradigmaváltásra van szükség, ami a híresen nagy megtakarításokkal rendelkező lakosságot is komolyan érinti – erről beszélt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádióban. Salát Gergely elmondta: a kínai vállalatok a bizonytalanságok ellenére hosszú távra terveznek Magyarországon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×