eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
A KÉSZ Ipari Gyártó Kft. kecskeméti acélszerkezetgyára új gyártócsarnoka az ünnepélyes átadás napján, 2017. augusztus 30-án.
Nyitókép: MTI/Ujvári Sándor

Tovább csökkent az ipari termelés

Augusztusban az ipari termelés volumene 2,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A csökkenés mértéke 34,8 százalékponttal kisebb volt az áprilisi mélypontnál. Munkanaphatástól megtisztított adatok szerint a termelés 0,2 százalékkal csökkent, azaz lényegében az egy évvel korábbi szinten maradt - erősítette meg kiadott második becslésével a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás augusztusban az előző hónaphoz viszonyítva 6,8 százalékkal, áprilishoz képest pedig 56 százalékkal nőtt.

A feldolgozóipar és az energiaipar termelése egyaránt 1,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a csekély súlyú bányászaté 33 százalékkal visszaesett.

A járműgyártás termelése február óta először nőtt, 6,2 százalékkal, a számítástechnikai termékeké 1,8 százalékkal, az élelmiszeriparé 0,3 százalékkal meghaladta a tavaly augusztusit. A villamosberendezések gyártása is felszökött, 8,7 százalékkal nőtt az előző havi 1,6 százalék után. A gyógyszeripar termelése az előző havi 6,0 százalék után augusztusban már csak 0,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Az ipari export volumene 2,9 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Augusztusban a forint árfolyama 6,93 százalékkal gyengébb volt az euróval szemben, míg a dollárral szemben hajszállal, kevesebb, mint 0,1 százalékkal erősödött.

A járműexport 1,6 százalékkal maradt el a tavaly augusztusitól a júliusi 11,7 százalékos és az áprilisi 77,4 százalékos esés után. A számítástechnikai cikkek exportja szerény 0,9 százalékkal, a villamosberendezéseké 15,1 százalékkal nőtt tavaly augusztushoz viszonyítva, az élelmiszerexport 1,1 százalékkal, a gyógyszerexport 1,6 százalékkal emelkedett.

Az ipar belföldi értékesítése 4,4 százalékkal, ezen belül a feldolgozóiparé 6,3 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A járműipar belföldi eladásai 22,8 százalékkal felszöktek, a számítástechnikai termékek és a villamos berendezések értékesítése 13,9 százalékkal, illetve 10,9 százalékkal csökkent, míg a gépgyártóké 29,7 százalékkal zuhant. Az élelmiszeripari termékek kereslete 1,9 százalékkal elmaradt a tavaly augusztusitól, a gyógyszereké 5,4 százalékkal nőtt.

A fogyasztási cikkek belföldi értékesítése 4,6 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 7,5 százalékkal csökkent, a beruházási javak eladása 4,7 százalékkal csökkent tavaly augusztushoz viszonyítva.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új megrendelésének volumene 15,6 százalékkal nagyobb volt a tavaly augusztusinál. Az új belföldi rendelések 4,0 százalékkal, az új exportrendelések 17,7 százalékkal emelkedtek. Az összes rendelésállomány augusztus végén 8,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az exportrendelések állománya augusztus végén 8,3 százalékkal, ezen belül a járműiparé 18,0 százalékkal nőtt. A belföldi rendelésállomány 11,3 százalékkal nőtt, a járműiparé 27,9 százalékkal emelkedett.

Az év első nyolc hónapjában az ipari termelés 11,0 százalékkal csökkent. A külpiaci eladások volumene 11,6 százalékkal, míg a belföldi értékesítésé 7,4 százalékkal kisebb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Címlapról ajánljuk
Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
A mesterséges intelligencia betört a vállalati világba - Hogyan használjuk a generatív AI-t üzleti környezetben?

A mesterséges intelligencia betört a vállalati világba - Hogyan használjuk a generatív AI-t üzleti környezetben?

A gépi tanuláson (machine learningen) alapuló alkalmazások és szolgáltatások már átszövik mindennapjainkat, elég csak a különböző streaming szolgáltatók ajánlórendszereire vagy az okostelefonunk arcfelismerésére gondolni. Ennek adott extra löketet a ChatGPT-t is meghajtó GPT-3 és hozzá hasonló transformer alapú modellek megjelenése, ami széles körben is a felhasználók kezébe adta a folyékonyan kommunikáló algoritmus élményét. Miképp segíthetnek a nagy nyelvi modellek az üzleti folyamatok hatékonyabbá tételében? Erről tart előadást április 23-ai AI in Business rendezvényünkön Ignácz Péter a KPMG managere. 

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×