eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
A Benczúr Gyula születésének 175. évfordulója tiszteletére készült tízezer forint névértékű ezüst emlékérme előoldala a hivatalos kibocsátási ünnepségen a Magyar Nemzeti Galériában 2019. január 28-án.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Így néz ki az új Benczúr érme - bárki vehet

Benczúr Gyula festőművész születésének 175. évfordulójára bocsátott ki hétfőn ezüst és színesfém emlékérmét a Magyar Pénzverő Zrt. A szervezet vezérigazgatója, Horváthné Rudolf Teréz az InfoRádióban közölte: összesen 10 ezer darabot készítettek a majdnem 4 centiméter átmérőjű érméből.

Tízezer forint névértékű ezüst és kétezer forint névértékű színesfém emlékérmét bocsátott ki Benczúr Gyula születésének 175. évfordulója alkalmából hétfőn a Magyar Nemzeti Bank (MNB), az érméket a Magyar Nemzeti Galériában mutatták be hétfőn.

Ebben az emlékéremben benne van egy tárgy muzealizálásának folyamata, hiszen megmutatkozik benne a múzeum egy kiemelt műtárgyának az élete, jelentősége is - emelte ki Vígh Annamária, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgató-helyettese a kibocsájtás alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

Kandrács Csaba, az MNB ügyvezető igazgatója felidézte, hogy a bank 1968 óta rendszeresen bocsájt ki fontos történelmi, kulturális, vagy sportesemények tiszteletére és annak rangját emelve emlékérmeket. A most kiadott darab, az 1976-ban elindult, a magyar képzőművészet kiemelkedő alakjairól megemlékező sorozat része.

A mindennapi fizetési forgalomban való használatuk kerülendő,

a rajtuk szereplő névérték az érmék gyűjtői értékének megőrzését szolgálja.

Az igazgató elmondta, hogy az ezüst- és a színesfémváltozat azonos érmeképpel jelenik meg, csak értékjelzésükben térnek el. Az emlékérmék motívumválasztásukkal Benczúr Gyula művészetének jellegzetességeit, kedvelt motívumait és az egyik legmonumentálisabb alkotásának, a Budavár visszavétele a töröktől 1686-ban című festményének részletét állítják előtérbe. Az emlékpénzeket Horváth Andrea iparművész tervezte.

Az előoldal központi motívumaként Benczúr festményének egyik ikonikus alakja, a trombitás huszár jelenik meg.

A millenniumi ünnepségre elkészült festményen a művész az ezeréves magyar történelem egyik meghatározó győzelmét jeleníti meg.

Az előoldalon találhatók az érmék kötelező alaki kellékei, a Magyarország felirat, a 10 000 és a 2000 forintos értékjelzés, az 2019-es verési évszám és a BP. verdejegy.

Az emlékérmék hátlapján szereplő Benczúr-portrét a Vasárnapi Újság című hetilap címlapján, 1912. február 4-én megjelent fotó ihlette.

A hátlap bal oldalán egy Benczúr által gyakran megfestett puttómotívum jelenik meg, amelynek forrása az 1893-as, Ámor rózsákkal című festmény.

Az emlékérmét tervező Horváth Andrea iparművész mesterjegye Benczúr ruházatába rejtve jelenik meg.

Mint az InfoRádiónak Horváthné Rudolf Teréz, a Magyar Pénzverő Zrt. vezérigazgatója elmondta, mindkét emlékpénz átmérője 37 milliméter, széle recézett. A 10 000 forintos címletű darab 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 24 gramm, a 2000 forintos címletű színesfém változat réz és nikkel ötvözetéből készült, súlya 23,7 gramm. Az ezüstváltozatból tükörfényes kivitelben, a színesfém változatból selyemfényes kivitelben 5000-5000 darab készíthető.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×