eur:
411.09
usd:
392.28
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

KSH: februárban lendületet vett az ipari export

Februárban az ipari termelés volumene 6,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az exporteladások 8,5 százalékkal nőttek a januári 1,0 százalékos szerény emelkedés után, a feldolgozóipari export volumene 9,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

A munkanaphatással kiigazított termelési adat - a szökőnap hatása miatt kisebb - 1,8 százalékos növekedést mutat. Az előző hónaphoz viszonyítva 0,8 százalékkal csökkent az ipari kibocsátás - jelentette szerdán második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az adatok megegyeznek az egy hete közölt első becsléssel.

Az év első két hónapjában az ipari termelés 3,0 százalékkal emelkedett. Az összes értékesítés 64 százalékát adó külpiaci eladások volumene 4,8, a 36 százalékot képviselő hazai értékesítésé 0,2 százalékkal nőtt.

A januári visszaesés után 6,1 százalékkal nőtt a járműipari export. A számítástechnikai és elektronikai termékek kivitele 20,8, a villamosberendezéseké 16,9 százalékkal haladta meg a tavaly februárit. Az élelmiszeripari export éves növekedési üteme a januári 2,2 százalékról 7,8 százalékosra gyorsult, a gumi-és műanyagipari kivitel 13,4 százalékkal haladta meg a tavaly februárit.

A feldolgozóipar belföldi értékesítése a januári 1,9 százalékos visszaesés után 8,7 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. A gépi berendezések eladása 20,0, a villamosberendezéseké 22,4, a számítástechnikai alágazat belföldi értékesítése 19,3 százalékkal, az élelmiszereké 8,9 százalékkal nőtt.

A feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 5,6 százalékkal emelkedett 2015 azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 4,5, az új exportrendelések 5,8 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány 6,3 százalékkal haladta meg a tavaly februárit, amelyen a belföldi és export rendelések egyenlő arányban osztoznak.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Az Európai Unió várhatóan jövőre vizsgálatot indít az Amazon ellen, hogy megállapítsa, előnyben részesíti-e saját márkás termékeit online piacterén. A vizsgálat az EU új, digitális piacokról szóló törvénye (DMA) alapján zajlik majd, amely a nagy technológiai cégek hatalmának korlátozását célozza. Az amerikai óriáscég akár globális éves forgalmának 10%-át kitevő bírságra is számíthat, ha bűnösnek találják a szabályok megsértésében, írja a Reuters.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×