Ötven bázisponttal, 10,5 százalékra csökkentette az alapkamatot a Nemzeti Bank monetáris tanácsa. Madár István, a portfolio.hu elemzője szerint a döntés azért okozott meglepetést, mert a testület nem kamatdöntő ülést tartott. Emlékeztetett rá: novemberben is volt váratlan kamatvágás, és arra is jól reagáltak a piacok.
Madár István szerint a lépésnek három oka lehetett: az egyik, hogy a novemberi inflációs adatok elképesztő "összeszakadást" mutatnak, azaz stagflációba hajlunk. Az eurózónában is nagyot esett az infláció. A második ok, hogy ezzel párhuzamosan recessziós félelem bontakozott ki a térségben, a magyar gazdaság pedig elhúzódó visszaesésre számíthat. A harmadik ok az, hogy a tőkepiac stabilitását övező kételyek is elmúlóban vannak, például eltűntek a spekulációs befektetések.
A tanács döntése után reflexszerűen gyengült a forint, de azóta újra 264-265 forint körül mozog az euró. Így a portfolio.hu elemzője szerint úgy tűnik, bevált a testület számítása.
Mint mondta, a nemzetközi környezet függvénye, mikor lehet tovább visszacsökkenteni az októberi, háromszáz bázispontos emelést. Azonnal durva mértékben biztosan nem, az ötven pontos döntés megfelelő - vélekedett Madár István.
Hanganyag: Kaputa Júlia