A szakmunkás bérminimum jelenlegi havi 86.500 forintos összegét megtartva, a munkaadói oldal azt javasolja, hogy ezt a kezdő szakmunkások ugyanúgy kapják meg, mint a kétéves gyakorlattal rendelkezők - mondta Dávid Ferenc, az oldal szóvivője, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.
A munkáltatók - kimozdulva az oldal eddigi bérbefagyasztást szorgalmazó javaslatáról - 0-3 százalékos országos bérajánlást tettek.
A vállalkozások gazdasági helyzetét ismerve nagy a valószínűsége annak, hogy sok vállalkozás nem képes jövőre bért emelni - figyelmeztetett Dávid Ferenc.
A munkavállalói oldal a "gesztus értékű ajánlatra, gesztusértékű válaszként" a korábbi 76.500 forintos minimálbér javaslatát 75.500 forintra módosítja - reagált Pataky Péter, az oldal szóvivője. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke egyetértett a sávos bérajánlással, de annak mértékével, különösen a nulla értékkel nem.
A kormány 3-6 százalékos béremelkedési sávot javasol, 4,5 százalékos középérték mellett, amely azonos a jövő évi tervezett inflációval - mondta Csizmár Gábor.
A Miniszterelnöki Hivatal államtitkára statisztikai számításként közölte: a munkaadói oldal 70 ezer forintos minimálbér javaslata 1,4 százalékos bruttó, 1,2 százalékos nettó béremelést jelent, illetve 3,2 százalékos reálbércsökkenést. A szakszervezetek 75.500 forintos minimálbér javaslata 9,5 százalékos bruttó, 7,4 százalékos nettó béremelést, valamint 2,9 százalékos reálbéremelést jelent.
A 3-6 százalékos bérajánlás elfogadható a szakszervezetek számára, de elfogadhatatlan a nulla százalékos kulcs - jelezte Borsik János, a munkavállalói oldal elnöke, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke.
Dávid Ferenc VOSZ főtitkár válaszul azt kérte a kormány képviselőjétől, hogy két változatban készítsen megállapodás tervezetet: az egyik 0-3 százalékos bérajánlást, a másik 3-6 százalékos bérajánlást tartalmazzon.
Az OÉT következő plenáris ülésére december 12-én kerül sor.
Grúziai választás - megtörtént a szavazatok újraszámlálása