A dízel-árrés és a kutatás-termelés üzletág jó teljesítménye húzta a MOL eredményeket - mondta a cég pénzügyi igazgatója. Molnár József hozzátette: a vegyipar teljesített gyengébben, főleg a külső körülmények miatt.
A magas olajár és a devizaárfolyamok ugyan befolyásolták a MOL számait, de alapvetően nem ezek határozzák meg a céget, mivel inkább finomító, mintsem kőolajtermelő vállalatról van szó - fejtette ki Molnár József. Hozzátette: raádásul a kőolaj- és földgáztermelés egy részénél ezek a kedvező árak az elvonási rendszerek miatt nem tudnak érvényesülni.
Természetesen a magas árrések pozitív irányba befolyásolják az eredményt, a dízel árrése valóban történelmi csúcson volt, bár a többi termék árréseiről ez nem mondható el - szögezte le a pénzügyi igazgató. A MOL esetében viszont, mint mondta, a dízelnek van nagy jelentősége, mivel folyamatosan nő iránta a kereslet.
Sok egyszeri és technikai tétel van a MOL gyorsjelentésében - figyelmeztetett Sarkadi-Szabó Kornél, a Cashline elemzője. Ha azonban ezekkel kiigazítjuk, akkor a jelentés "telibe találta a várakozásokat" - fogalmazott a szakember.
De, mint mondta, szegmensekre lebontva már vegyes képet kapunk, hiszen a vegyipar a vártnál is rosszabb eredményt produkált. A működés motorját képező finomítás és kitermelés viszont 2-3 százalékkal meghaladta a várakozásokat.
Sarkadi-Szabó Kornél rámutatott, a kitermelés annak ellenére növelte a profitját, hogy csökkent a kitermelési volumen nem csak az előző évhez, hanem az előző negyedévhez képest is. A finomításban a dízel rekordszintű árrése hozott profitbővülést.
A nyáron ráadásul javultak a vegyipari kondíciók, a költségek alapját képező olajár viszont csökkent. A most tapasztalt dollárerősödés kedvezően befolyásolhatja a MOL második féléves eredményeit - vélekedett az elemző.
Hanganyag: Panulin Ildikó