Az idei és tavalyi rekordmértékű emelkedések után meglepően hathat az energicég Lord Brown véleménye, hiszen áprilisban 75 dollár fölé emelkedett az olajár, ami egyes elemzők szerint már a világgazdaság növekedését veszélyeztetheti.
A bp (korábban: British Petroleum) első embere arra alapozza optimizmusát, hogy az olajcégek új és nagy tartalékokra bukkantak például a Kaszpi-tengeren. A bp nagy befolyással rendelkezik például Azerbajdzsánban, ahol jó együttműködést alakított ki a helyi kormánnyal.
Növelik a kitermelést
Lord Browne szerint Oroszországban és Nyugat-Afrikában is úgymond "jelentős kitermelési potenciállal" rendelkező területek vannak, és nő a kitermelő cégek hatékonysága is. Úgy vélte, hogy a cégek a jelenlegi 40-45 százalék helyett a lelőhelyeken található nyersolaj 50-60 százalékát is képesek lesznek kitermelni.
Mindezek alapján azt állítja, hogy középtávon 40 dollárra eshet az olaj világpiaci ára, hosszútávon pedig akár 25-30 dolláron állapodhat meg.
Fellendülőben a zöld energia
Lord Browne kihasználta az interjú adta lehetőséget arra, hogy hangsúlyozza: cége elkötelezte magát az alternatív energiaforrások sikere mellett. Mint mondta, a fogyasztók hajlandók extra pénzeket költeni a környezet védelmére, és Európában egyre több ember választ magának olyan energiaszolgáltatót, amely úgynevezett "zöld" energiát közvetít.
Európában ugyanakkor az elmúlt hónapokban a "hagyományos" forrásokból származó energia ára is jelentősen nőtt, sőt egyes országokban tovább nő. Nem tudni tehát, hogy a lakosságnak mekkora része tartja majd elsődleges szempontnak azt, hogy környezetbarát gáz- vagy áramszolgáltatót válasszon magának.
Moszkva "feltételek nélkül" tárgyalna, de...