eur:
412.88
usd:
391.36
bux:
0
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Bokros-csomag 2. - drámai fogyókúra a túlsúlyos pannon pumának?

Áfaemelést, gázártámogatás, a lakáshitel kamatainak megszüntetését, a munkavállalói egészségbiztosítási járulékot és 5 ezer forintos alapdíjat javasol négy neves közgazdász a magyar gazdaság egyensúlyának helyreállítása érdekében. Bokros Lajos, Bauer Tamás, Csillag István és Mihályi Péter az Élet és Irodalomban megjelent írásban kifejti, hogy visszaállítaná a tandíjat, a 13. havi nyugdíjat beépítené az alapjáradékba és felülvizsgálná a PPP programot.

Mihályi Péter professzor az InfoRádióban elmondta: az "Utolsó esély" című írás szerint csak radikális költségvetési megszorításokkal és államháztartási reformmal lehet ismét növekedési pályára állítani a magyar gazdaságot.

Mint mondta, Csillag Istvánnal, a Medgyessy-kormány gazdasági miniszterével közösen írt könyvében részletesen is kifejti a következő 18 hónap teendőit.

Hangsúlyozta: ezek szigorú, de igazságos intézkedések. A támogatások nagy része ugyanis jelenleg nem a leginkább rászorulókhoz jut el, hanem a leghangosabb és a érdekeiket leginkább megjeleníteni képes társadalmi rétegekhez.

Szerinte a miniszterelnökben megvan a szándék arra, hogy végrehajtsa az intézkedéseket. Tudja, hogy ha nem teszi meg ezeket, akkor a gazdaság automatikusan visszaállítja az egyensúlyt. Ez azonban romboló hatású lehet, és a forint árfolyamának zuhanásához vezethet.

Az Élet és Irodalom által közölt cikkben a többi mellett az olvasható: "hazánk ma nem pannon puma, hanem egy messze a lehetőségei alatt teljesítő, szétszakadó szerkezetű gazdasággal és társadalommal bíró, túlsúlyos, pazarló és egyre kevésbé hatékony állammal küszködő, zömmel jövőfelélő szemléletű politikai osztállyal terhelt közösség.

A szerzők szerint meg kell alakulnia a magán-egészségbiztosítási pénztáraknak, az aprófalvak általános iskolái helyett kistérségieket kell létrehozni, a már így is túl magas minimálbért nem szabad tovább emelni, a diplomás minimálbért el kell törölni, az evát és az ekhót meg kell szüntetni, az állami intézményeknél pedig fel kell számolni a szerződéses alvállalkozók foglalkoztatását.

Ki kell venni az adórendszerből a kedvezményeket, az ingatlanadó bevezetése után pedig egykulcsos adóra kell átállni.

A közgazdászok megszüntetnék a közhasznú társaságokat és a közalapítványokat is, valamint a köztestületeket és a fizetett kuratóriumokat. Emellett nyilvánossá kell tenni a pártfinanszírozást és folytatni kell a MÁV, a Malév, a BKV, a Volán-társaságok, a Magyar Posta és az MVM privatizációját.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kórházi adósságok: nincs fedezetük az intézményeknek, sorra dőlnek be a beszállítók is

Kórházi adósságok: nincs fedezetük az intézményeknek, sorra dőlnek be a beszállítók is

Az Orvostechnikai Szövetség tájékoztatása szerint október végén 120 milliárd forint volt az egészségügyi intézményrendszer lejárt tartozásállománya, miközben idén már volt egy több mint 100 milliárdos adósságrendezés. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az InfoRádióban elmondta: a kórházak a következő hetekben 40 milliárd forintos állami támogatást kapnak, ezzel azonban a fennálló adósságnak csak a kevesebb mint egyharmadára lesz fedezet.

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
Brüsszel követeléslistát kapott a vállalatoktól, összeomlástól tartanak

Brüsszel követeléslistát kapott a vállalatoktól, összeomlástól tartanak

Az európai üzleti vezetők gazdasági kilátásokba vetett bizalma jelentősen visszaesett az év második felében, derült ki az Európai Ipar Kerekasztal (ERT) friss felméréséből. A visszaesés hátterében a globális kereskedelmi feszültségek állnak, amelyek tovább ronthatják az EU már amúgy is gyenge gazdasági helyzetét. Az európai vállalatvezetők nyitott és jól működő piacokat szeretnének, mind az EU-n belül, mind globálisan. Maria Demertzis, a Conference Board Europe vezető elemzője szerint ez az üzleti szektor egyik legfontosabb elvárása: Mario Draghi reformtervének megvalósítását követelik Brüsszeltől.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×