Eredményesen zárult a Kazah köztársaság által hivatalosan el nem ismert magyar gázkövetelések értékesítésére kiírt pályázat.
A tendert a pénzügyminiszter jóváhagyásával a Magyar Államkincstár írta ki január 30-án.
A követelések abból az időből származnak, amikor Magyarország 1991 végén, a Szovjetunió felbomlása után is folytatta egy olajkéntelenítő építését Tengizben.
Az 1991-ig elvégzett munkák ellenértékét Oroszország gázszállítással rendezte. A későbbi munkák díja viszont már a Kazah Köztársaságot terhelte.
A magyar teljesítést a kazah fél akkoriban visszaigazolta, de a kormány nem ismerte el a tartozást. A magyarok által elvégzett beruházást koncesszióba adták egy amerikai cégnek, de a kapott vételárból sem rendezték tartozásukat.
A tárgyalások az elmúlt 13 évben sem hoztak eredményt. Az állam ezért már többször kísérletet tett arra, hogy értékesítse az adósságot.
A Magyar Államkincstár az év elején a pénzügyminiszter jóváhagyásával újabb tendert írt ki, ez a tárca tájékoztatása szerint sikeres volt.
Azt tudni lehet, hogy a pályázók között volt a MOL Rt. is. A tárca nem adott tájékoztatást, de a nyertes állítólag 6 milliárd forintot ajánlott. Hogy jól járt-e, azt egyelőre nem lehet tudni. A szakértők a követelés értékét 10-70 milliárd forint közé teszik, az összeg azonban már régóta behajthatatlan.
A pályázat győztesének egy hónapja van arra, hogy teljesítse a szerződésben vállalt kötelezettségeit. Ha ezt nem tudja megtenni, akkor a pénzügyminiszter folytatja a hazai és a nemzetközi egyeztetést a követelésről.
A kecskeméti gyorshajtó kapott egy 468 ezres csekket, aztán még valamit