A gyorsjelentés szerint a veszteség különböző egyszeri költségek, a negyedik negyedévi veszteséges működés és az év végével lekönyvelt IFRS rendező tételek együttes hatása.
A Globus-csoport 2005-ben 31,1 milliárd forintos nettó árbevételt ért el, ami a megelőző év bevételének 92,63 százaléka. A jelentés szerint komoly átrendeződés tapasztalható az eladások irányában. Míg az exportra kiszállított termékek árbevétele 2005-ben 25,1 százalékkal meghaladta a 2004-est, a belföldi nettó árbevétel - az EU-csatlakozás következményeként előállt szélesebb és alacsonyabb árú kínálat miatt - mintegy 25 százalékkal mérséklődött.
A jelentés szerint az értékesítés közvetlen költségei ugyanakkor az árbevétel-kiesés nagyságrendjénél kisebb, 2,7 százalékos mértékben csökkentek. Csak az önköltség árbevételhez viszonyított arányának növekedése miatt önmagában közel 1,3 milliárd forint fedezetkiesés keletkezett. Az önköltség növekedésének fő oka az, hogy a tárgyévi értékesítések nagyobb része döntően még a 2004. évi magasabb önköltségű termékekből történt.
A jelentés szerint az egyéb bevételek főképp azért csökkentek, mert 2004-el szemben 2005-ben a cégcsoport jelentős árfolyamveszteséget könyvelt el. Tavaly az egyéb ráfordítások egyenlegét pedig az év végén végrehajtott, korábban már összegszerűen bemutatott készletleértékelések, készletleírások és a szokásosnál nagyobb összegű vevő-értékvesztések rontották jelentősen.
Tavaly nőtt a pénzügyi műveletek vesztesége is: míg 2004-ben 288,17 millió forintot tett ki, addig tavaly ez 501,33 millió forintra nőtt. A jelentés szerint ennek oka a kamatkiadások emelkedése volt.
A csoport saját tőkéje 16,14 százalékkal 14,43 milliárd forintra csökkent, a jegyzett tőke 2,73 milliárd forintot tett ki, ez 10 százalékkal magasabb a 2004. év véginél.
Ezért állt le a Déli pályaudvar