Az Országgyűlés tavaly ősszel elfogadta a koalíciós pártok adócsökkentési csomagját. Eszerint novemberben megszűnt az egészségügyi hozzájárulás, január elsején 25-ről 20 százalékra csökkent az áfa felső kulcsa. A program 2007-től a tőzsdei árfolyamnyereség-adó és az osztalékadó csökkenését, a személyi jövedelemadó sávok határainak fokozatos növelését, a 29 százalékos társadalombiztosítási járulék kulcsának először 27, majd 24 százalékra csökkentését irányozta elő.
Ez összhangban volt a koalíciós pártok választási ígéreteivel. "Ez az adócsökkentés kormánya" - szólt népéhez Gyurcsány Ferenc a limuzin hátsó üléséről. "Több SZDSZ, kevesebb adó" - hangzott a liberális párt szlogenje.
A választások után aztán a kormány elkezdte kibontani az igazság minden részletét. Az adócsökkentési programot törölték, a 15 százalékos áfakulcsot 20-ra emelték, emelték-emelik a munkavállalói és egészségügyi járulékot, bevezették a kamatadót.
2. A Fidesz 72 órás ultimátuma
A Fidesz október 2-án felszólította az MSZP-t, hogy - mivel az ellenzéki párt szerint a szavazók az önkormányzati választáson megvonták a bizalmat a miniszterelnöktől - 72 órán belül kezdeményezzék Gyurcsány Ferenc menesztését, ellenkező esetben az ellenzéki párt péntek délutánra a budapesti Kossuth térre hívja az állampolgárokat.
Sokan voltak, de nem elegen
Ezután a Fidesz minden sajtótájékoztatóján látható volt a visszaszámláló óra, és a drámai hangvételű nyilatkozatok is arra utaltak: ha a határidőig nem teljesítik a párt követeléseit, rendkívüli eseményeknek lesz szemtanúja az ország.
Ilyen nem történt, Gyurcsány Ferenc bizalmat kapott, a Fidesz Kossuth téri nagygyűlésén pedig nem történt semmi különös, ahogy a párt nagy hanggal beharangozott kezdeményezései és chartái is következmények nélkül maradtak. Igaz, enélkül is látott elég elég rendkívüli eseményt az ország 2006 őszén.3. A műveleti terület és a rendőri felszerelés
A budapesti zavargások idején ismerhettük meg a rendőri szakzsargonból előrángatott műveleti terület kifejezést. Noha a kifejezés jogszabályi hátterét azóta sem sikerült tisztázni, a rendőrség továbbra is ennek jegyében tartja lezárva a Kossuth tér Parlamenthez közeli részét.
A budapesti rendőrfőkapitány személyesen is kitett magáért. Az október 23-ai tüntetés után, amikor egyes rendőrök viperát is használtak a tüntetők megfékezésére, az eszközre vonatkozó kérdésre Gergényi Péter azt mondta: nem szerepel a rendőrség eszköztárában a vipera, vagy legalábbis nem így hívják.
A rendőrfőkapitány az azonosítók hiányát is érdekesen magyarázta. Gergényi Péter először azt mondta: a jelvények leeshettek. Ez a meglehetősen átlátszó magyarázat hamar megdőlt, majd hosszú vita kerekedett a történetből.
4. Adathalászat
Noha sem Magyarországon, külföldön pedig pláne nem számít új jelenségnek a banki adatokat fondorlatos módszerrel megszerző adathalászat, az ország jelentős része tágra nyílt szemmel csodálkozott rá decemberben. Úgy tűnik, még mindig vannak, akiket ezzel be lehet csapni.
5. A margitszigeti uszoda és a budapesti olimpiai mozgalom
A margitszigeti Széchy Tamás Sportuszoda csak hosszas huzavona után, a budapesti úszó-Európa-bajnokság előtti utolsó pillanatban készült el.
Az Eb rendezési szempontból nagy sikerrel zárult, és azt hallhattuk, hogy szeptember közepén rendbe teszik a helyszínt.
Hamar kiderült azonban, hogy ezt a határidőt nem képesek tartani, most már legközelebb csak tavasszal lehet majd használni.
A hatalmas költségekkel, komoly társadalmi (elsősorban környezetvédelmi) viták után és nem kevés izgalom árán felépített uszoda jelenleg teljesen elhagyatottan áll. Az állaga romlik, ahol nyáron még a kontinens élversenyzői álltak rajtkőre, most betontömbök meredeznek.
Ettől függetlenül dübörög a Budapesti Olimpiai Mozgalom kampánya a budapesti olimpia megrendezésére, amely az uszoda történetének fényében legalábbis érdekesnek nevezhető.6. A magyar futball
Bozsik Péter egy évig sem volt kapitány
Az általános szerkesztőségi vélemény szerint ezt a témát nem kell hosszasan magyarázni, elég felidézni az Újpest hazai pályán a lichtensteini Vaduztól elszenvedett 4-0-s vereségét, valamint a válogatott máltai zakóját.
A szövetségi kapitányok kinevezése is érdekes rendszerben történt az utóbbi időben, és reméljük, hogy a nagy reményekkel kezelt fiatalítást nem kell beválogatnunk a 2007-es listára.
7. Az iraki háború
Az iraki háború 2006-ra tulajdonképpen teljes kilátástalanságba fulladt. Sokat finomodott az amerikai és a brit vezetés (és főleg a közvélemény) álláspontja is. Az Egyesült Királyság korábbi ENSZ-főtárgyalója éppen a napokban jelentette ki, hogy a diplomaták számára teljesen nyilvánvaló volt: Irak semmiféle veszélyt nem jelent - és ezt Tony Blair brit kormányfőnek is tudnia kellett.
8. A kettészakadt Belgium
Belgium felbomlásáról, a belga uralkodó külföldre meneküléséről adott hírt december közepén az ország franciák lakta részének közszolgálati televíziója, az RTBF. Utólag kiderült, a különkiadás egy "dokumentumfilm-fikció" volt. Az esetről az inforadio.hu cikkét itt olvashatja el.
9. World Jump Day
Paris Hilton
A szervezők szerint 600 millió ember egyszerre történő felugrása megoldaná a globális felmelegedés problémáját. Az első hallásra is képtelenségnek tűnő ötletet széltében-hosszában tárgyalta a sajtó, az inforadio.hu is cikket szentelt a témának a nagy nyári uborkaszezonban.
10. Paris Hilton
A világ talán első számú celebritása, főállású híresség, a Hilton szállodalánc egyik örököse. Egyébként nehéz lenne megmondani, mivel érdemelte ki azt a sok-sok kattintást, amivel az inforadio.hu és a világ többi portáljának olvasói megtisztelik a személyét.