eur:
389.37
usd:
361.44
bux:
68404.35
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Olcsóbb ételekkel küzdenek a megmaradásért a Nagy Alma éttermei

Bajban vannak a New York-i éttermek: egyre kevesebben járnak el otthonról enni, akik mégsem főznek, nem költenek annyit, mint korábban. A vendéglők új módszerekkel próbálják becsalogatni a vendégeket.

A New York-i éttermek is megérzik a gazdasági válság hátrányait: a 38 ezer rendszeres vendéglőlátogató 40 százaléka kénytelen megszorítani a nadrágszíjat, és gyakrabban otthon főzőcskézni, vagy kevesebbet költeni egy-egy étkezés alkalmával.

Öt év óta most először csökkent az újonnan megnyílt éttermek száma, és az ételek ára is egyre magasabbra szökik: a legdrágább helyeken 10 százalékkal is többet kell fizetni egy-egy fogásért, mint korábban. Ennek ellenére New Yorkban még mindig olcsóbbak az vendéglők, mint Londonban, Párizsban vagy Tokióban.

A helybeliek imádnak étteremben enni, ám a hitelpiaci válság miatt kénytelenek kétszer is meggondolni, mire mennyit költenek. A Zagat című éttermi kalauz felmérése szerint a sokan úgy spórolnak, hogy elhagyják az étkezésből az előételt vagy a desszertet, míg mások inkább az olcsóbb vendéglőkbe térnek be.

Az éttermeknek is megvannak a trükkjeik arra, hogyan nyomják le valamelyest az áraikat: kisebb adagokat szolgálnak fel, a drágábbakat pedig olcsóbb alapanyagokkal helyettesítik.

A vendéglők nyűglődésének hatására több hamburgeres nyílt, és szaporodnak a pizzériák, kifőzdék is, a nagyobb éttermek pedig olcsó menüajánlatokat vettek fel az étlapjukra. Tim Zagat, a kalauz kitalálója szerint ugyanakkor a New York-i éttermek átvészelik a válságot.

És hogy melyik lett az év legjobb étterme? A Per Se.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Gustav Klimt portréja a várt összegnél kevesebbért kelt el

Gustav Klimt portréja a várt összegnél kevesebbért kelt el

A bécsi Kinsky-palotában található im Kinsky aukciósház áprlis 24-én bocsátotta árverésre a nemrég előkerült Klimt alkotást. 1917-18-as „Bildnis Fräulein Lieser” vagy „Fräulein Lieser portréja” című festmény, amelyet az osztrák művész egyik utolsó alkotásának tartottak, az elmúlt hónapokban hatalmas izgalmat keltett a műtárgypiacon. A licit 28 millió euróról indult, a majdnem egy évszázadig nem látott portrét végül 30 millió euróért, a 30-50 millió eurós becsérték alsó határán értékesítették. Ez nem tartalmazza az aukciósház jutalékait és díjait.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×