Zuglóban tilos a légkondicionáló kondenzvizét az utcára vezetni. Egy társasház fel is szólította a lakókat, hogy oldják meg a víz elvezetését, különben brutális bírsággal sújtják őket. A lakók augusztus közepéig kaptak határidőt arra, hogy oldják meg a klíma beltéri egységében keletkezett kondenzvíz megfelelő belső elvezetését – írja a Magyar Nemzet.
A főváros is szabályozta, hogy Zuglóban a kondenzvíz nem vezethető közhasználatú területre, így akit feljelentenek, az bírságra számíthat.
Néhány hónapja egy hasonló eset váltott ki felháborodást: az óbudai önkormányzat szigorú szabályozást vezetett be a klímaberendezések kondenzvíz-elvezetésére, miután egy helyi lakos feljelentése miatt állítólag problémák merültek fel. Ennek eredményeként
egy tízemeletes panelházban élő 115 lakástulajdonost köteleztek arra, hogy szétbontassák a klímákat, és újra vezessék vissza a készülékek működése során keletkező vizet a lakásokba.
A szabályozás megsértése esetére minden lakástulajdonost 100 ezer forintos büntetés kilátásba helyezésével fenyegettek. A lakóközösség felháborodott, hiszen a klímaberendezéseket tíz évvel korábban a panelprogram keretében szerelték fel a házakban, és akkor senki nem jelezte, hogy problémát jelenthetne a kondenzvíz elvezetése.
Az önkormányzat most mégis visszamenőlegesen szigorítja a szabályokat, de más lakóközösségeknél nem alkalmazta ugyanezt a szigort – olvasható az összeállításban.
Az önkormányzat az építési szabályzatra hivatkozik, ami tiltja a légkondicionáló berendezések külső elhelyezését a homlokzatokon, valamint a légkondicionáló berendezés kifolyója a homlokzaton kívülre nem vezethető. Arra azonban nincs válasz, hogy miért csak ezen a konkrét lakóközösségen és visszamenőlegesen kérnek számon ilyen előírásokat.
Költséges az átalakítás
A klímaberendezések kondenzvíz-elvezetésének egyik lehetséges megoldása, hogy a vizet a szobán belül vezetik vödörbe vagy más edénybe, amit minimum naponta üríteni kell. A tulajdonképpen desztillált vizet sokan viráglocsolásra, vagy az akvárium vizének pótlására használják fel.
Ha van erkély, a csöpögő vizet oda is lehet vezetni, de itt is tartályba kell gyűjteni, vagy beépíthetnek cseppvízszivattyút, ami 80-100 ezer forintba is kerülhet – plusz a csövezés –, ezzel azonban el lehet juttatni a vizet a szennyvízhálózatba.
A legjobb eset az, amikor a lakók egy közös esőcsatornába tudják levezetni a vizüket, de ez sajnos nem mindenhol adott.
Itt a klímás nehézségek még nem érnek véget, hiszen, ha a klímát télen is fűtésre használják, az olvadékvíz elvezetése is kihívást jelenthet.
Dunakeszi helyzet
Dunakeszin a helyi rendelet nem teszi lehetővé, hogy a házak, épületek utcafronti falára klímákat helyezzenek el. Sőt, pár éve már olyan helyre sem, amely jól látható az utcáról. Ezzel is védik a városképet. Aki ezt megszegi, komoly bírságra számíthat - olvasható a Dunakesziposton.