eur:
410.61
usd:
390.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Szavaznak a képviselők az Országgyűlés plenáris ülésén 2023. május 3-án. Középen Orbán Viktor miniszterelnök, mellette Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes (b), Kövér László házelnök (b2) és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter (j).
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Önkormányzatok pénze - gigantikus összegeken vitázik kormány és ellenzék

A kormány szerint az állam még a szolidaritási adóval együtt is olyan forrásokat biztosít az önkormányzatoknak, hogy azok 2024-ben is nyugodtan és stabilan működhetnek majd. Az ellenzék viszont úgy látja, hogy a jövő évi költségvetés kifosztja a településeket.

A DK-s Oláh Lajos több forrás sürgetett a fővárosi és a kerületi önkormányzatok beruházásaira. Emlékeztetett rá, hogy a Fővárosi Önkormányzat keresetet nyújtott be a bíróságon a rá kiszabott 58 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulás ellen, mert Budapest nem tartja jogszerűnek, hogy többet kell befizetnie az államkasszába, mint amennyit feladatai ellátására kap. Eközben a 38 nappali tagozatos hallgatóval rendelkező Tokaj-Hegyalja Egyetem alapítványának 75,5 milliárd forintot ad az állam - sérelmezte az Országgyűlés DK-s alelnöke.

"Ebből is látszik, hogy az egész költségvetés, a Fidesz működési mechanizmusa nem más, mint egy színjáték; az a baj, hogy a szereplői az ország és a díszlet pedig az orbáni infláció, amely minden szereplőt sújt."

Magyarországon az önkormányzatok élnek és virulnak, az állam biztosítja számukra a forrásokat, amelyekből nyugodtan és stabilan tudnak működni - jelentette ki Dukai Miklós, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára.

"Ha megnézzük mondjuk az elmúlt éveket, hogy helyi iparűzési adóból mennyi folyt be az önkormányzati szektorba, akkor például azt látjuk, hogy

  • 2020-ban 703 milliárd forint folyt be csak iparűzési adóból,
  • aztán ez 2021-ben 754 milliárd volt,
  • aztán 2022-ben ez 890 milliárd forint, amihez még hozzájön nagyságrendileg az a 70 milliárd, ami akkor illette meg az önkormányzatokat - és erről a kormány külön döntést hozott -, amikor azt kértük az önkormányzatoktól, hogy 1 százalékot szedjenek be, a többi maradhasson a kis- és közepes vállalkozásokban, de ezt a kormány odaadta az önkormányzatoknak, és
  • a várakozásunk az idei évre az azt jelenti, hogy 1149 milliárd forint lesz az az iparűzési adó, ami az idei évben befolyhat az önkormányzatokhoz, és
  • a 2024-es költségvetési tervezetben azzal számol a kormány, hogy ez az 1149 milliárdos helyi iparűzési adó tovább fog növekedni, 1337 milliárd forintos összegre fog növekedni."

Banai Péter Benő a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkára igazságosnak nevezte az önkormányzatok szolidaritási hozzájárulását, mert az szerinte arról szól, hogy a jobb helyzetben lévő települések hozzájárulnak a rosszabb helyzetben lévők költségeihez.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×