eur:
414.7
usd:
395.58
bux:
78204.33
2024. december 3. kedd Ferenc, Olívia
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter előadást tart Új feladatok, új megoldások címmel a Mathias Corvinus Collegium (MCC) rendezvénysorozatának hetedik állomásán, Székesfehérváron 2022. november 10-én.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Navracsics Tibor: ez bizonyítja, hogy Magyarország a "balkáni kapuőr"

Kerekasztal-beszélgetés résztvevője volt pénteken a területfejlesztési tárca vezetője.

Az európai közösségnek pacifikálnia kell a Balkánt is, a pacifikáció pedig az európai integráció - jelentette ki a területfejlesztési miniszter pénteken Budapesten egy kerekasztal-beszélgetésen.

Navracsics Tibor az Érdekek és értékek a Nyugat-Balkánon című, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) rendezett fórumon kifejtette: az, hogy Várhelyi Olivér kaphatta meg az Európai Unió bővítéséért felelős biztosi pozícióját, jól jelzi, hogy Magyarország indokoltan jelentkezett be "a balkáni kapuőr" szerepére.

A miniszter úgy vélte: jelen pillanatban nincs olyan erős meghatározó akarat Brüsszelben a Nyugat-Balkán bővítésével kapcsolatban, amely az EU hivatalos álláspontja lehetne. Megfogalmazása szerint

"bővítési fáradtság" uralkodik az EU-ban, miközben az európai integráció egyben békeprojekt is,

amely sikeresen vetett véget a kontinenst 1870-től 1945-ig dúló, több tízmillió ember életét követelő háborúknak. Egyúttal hitet tett amellett, hogy a bővítést, a békeprojektet folytatni kell a Balkán irányába is.

Arról, hogy mindenkinek érdeke egy stabil Balkán, meg kell győzni az EU-t, mert az "ma kezd belterjes, partikuláris és szűkkeblű lenni" - mondta a miniszter, aki szerint az uniónak történelmi küldetése van, és "meg kell ugrani a következő lépest".

Navracsics Tibor egyúttal fájdalmas dolognak nevezte, hogy Magyarország nem "bocsáttatott be" a Nyugat-Balkán konszolidációjára irányuló német-osztrák kezdeményezésbe, az úgynevezett berlini folyamatba. Példaként hozta fel, hogy Magyarország így nem járulhat hozzá olyan kulcsfontosságú folyamatokhoz, mint a diákmobilitás. Ezen a ponton "az Erasmus Plus kapcsán átélt hányattatásainkra" utalva úgy fogalmazott: "a legdurvább módszer egy nemzet kiközösítésére, ha a diákmobilitási programokból kizárják (...) akármilyen indokkal".

A miniszter egyúttal nagyon fontosnak nevezte a Szerbiával való "stratégiai kapcsolatjavítást", majd reményének adott hangot, hogy Magyarország Horvátország a gazdasági érdekellentéteken felülemelkedve vissza tud térni a hagyományos jó kapcsolatokhoz.

Christian Schmidt, a nemzetközi közösség boszniai főképviselője a többi között arról beszélt, hogy az EU nyugat-balkáni irányú bővítése elsősorban európai feladat. Úgy vélte, hogy a térség megosztása további kockázati tényezők és válságok lehetőségét emelné. Álláspontja szerint a térség fiataljai számára egy "paktumot kell ajánlani", majd kitért arra is, hogy az ukrajnai háború "hatalmas nagy csapást mért a bizalomra", mert egyelőre nem lehet tudni, hogy onnan milyen megállapodások érkeznek majd.

Ugrósdy Márton, a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára az eseményen egyebek mellett elmondta: Magyarország abban érdekelt, hogy a Nyugat-Balkán életképes, stabil, továbbá társadalmilag és gazdaságilag is sikeres térség legyen. Úgy érvelt, hogy Magyarország azért szeretné "mindenáron szeretné elérni" a térség integrációját, mert a többi között stabilizálja szomszédokkal való kapcsolatot is stabilizálja. Majd szólt arról is, hogy Magyarországnak a Nyugat-Balkánon "komoly gazdasági érdekei" vannak.

Címlapról ajánljuk

Bendarzsevszkij Anton: az ukrán vezetés is felismerte, hogy katonai úton nem tudja visszaszerezni az elvesztett területeket

Ez egy üzenet már Donald Trump, az új amerikai adminisztráció irányába, hogy Ukrajna hajlandó lenne leülni tárgyalni – mondta Volodimir Zelenszkij friss nyilatkozatáról Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.03. kedd, 18:00
Vinkó József
a Magyar Konyha főszerkesztője
Gigantikus fegyvercsomagot kap Ukrajna, Moszkva visszadobhatja Trump béketervét - Híreink az ukrán frontról kedden

Gigantikus fegyvercsomagot kap Ukrajna, Moszkva visszadobhatja Trump béketervét - Híreink az ukrán frontról kedden

725 millió dolláros fegyvercsomagot hívott le Joe Biden elnök két hónappal távozása előtt, mellyel Ukrajnát akarja segíteni. Egy Vlagyimir Putyinhoz közeli orosz oligarcha arról beszélt az orosz sajtónak, hogy Moszkva szerint kevés a Donald Trump csapata által készített béketerv, a Kreml ebbe nem fog belemenni. Az orosz csapatok hamarosan bekerítik Velika Novoszilkát és az Oszkil folyónál is jelentős előretörést értek el. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×