A méltányossági gyógyszer felírásának ésszerűsítését tervezi a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) – jelentette be a Magyar Eegészség-gazdaságtani Társaság (META) konferenciáján Bidló Judit főigazgató-helyettes.
A változtatás célja, hogy a most egyedi méltányossággal elérhető terápiák közül a lehető legtöbb a normál támogatási rendszerben váljon hozzáférhetővé. Azt szeretnék elérni, hogy a valóban szükséges gyógyszereket a gyártók próbálják a támogatott, azaz úgynevezett befogadott készítmények körébe juttatni, hogy ne egyedi méltányossági kérelem alapján kelljen igényelni őket – írja a Népszava.
A biztosító januárig várja a gyártók befogadási kérelmeit az eddig egyedi méltányosságból hozzáférhető termékeikre. A Belügyminisztérium vállalta, hogy felgyorsítja az új készítmények befogadását, és 90 napon belül minden termékről megszületik a döntés. Ez alapján támogatást kap a termék, amivel egyedi kérelem nélkül is hozzájuthat a beteg, vagy elutasítás esetén egyedileg sem támogatható a gyógyszer. Így csak akkor kellene méltányossági kérelmet beadni, amikor az adott terápia közfinanszírozására tényleg nincs más esélye a betegnek. Az új rendszerben ehhez egy elektronikus felületet is nyitnak. Ezen keresztül az orvosoknak a jövőben valamivel részletesebb kérelmeket kell előterjeszteniük, például jelölniük kell, hogy az adott beteg esetében miért azt a terápiát választják, és attól milyen egészségnyerseséget remélnek. Az így szerzett tapasztalatok befolyásolhatják a készítmény készítmény későbbi befogadásáról szóló döntést.
Évről évre több méltányossági beadvány érkezik az egészségbiztosítóhoz, csak idén október elejéig 21 ezer esetben kértek egyedi támogatást a hivataltól. Ennyiről kellene érdemben ítéletet mondania annak a tíz szakembernek, akinek most ez a feladat. A betegek csak a 60 napos ügyintézési határidő második felében (átlagosan 41 nap alatt) jutnak hozzá a terápiájukhoz.