eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels.com

Riasztó diagnózis a magyar orvosi szakmákról

A megoldandó problémák számbavételén túl konkrét intézkedési javaslatokat is megfogalmaz a Magyar Tudományos Akadémia Orvosi Tudományok Osztálya a hazai orvosi szakmák állapotát értékelő kiadványában. Kosztolányi György, a kötet egyik szerkesztője, az akadémia orvosi osztályának elnöke az InfoRádiónak azt mondta: az egészségügyi ellátásban tapasztalható szakemberhiány akadályozza a gyógyító munkát. Kiemelte: struktúraátalakításra van szükség az ágazatban.

Mára olyan mértékben kiszélesedett az a tevékenység, amit az orvoslás, illetve az egészségügyi ellátás jelent, és akkora mértékű tehet jelent a társadalmak számára, hogy muszáj vele foglalkozni – fogalmazott Kosztolányi György, az MTA Orvosi Tudományok Osztályának elnöke. Hiszen, Magyarországon is érezni, az elvárásokkal, az egyre többféle új lehetőség szellemi, emberi és anyagai feltételeivel a társadalmak lassan képtelenek megbirkózni.

Az MTA orvosi osztálya ennek nyomán kezdett el foglalkozni az egészségüggyel, amit Lovász László elnök is pártolt, így meglehetősen hamar az akadémia egyik kiemelt területévé válhatott, ismertette a szakember. A munka eredményeként tavaly jelent meg egy akadémiai állásfoglalás a 21. század egészségügyi kihívásaival, társadalmi problémáival foglalkozó összeállítás, ami tudatosan és vállaltan globális gondokkal foglalkozik tudományos elemzésekkel révén.

A 42 rövid tanulmányt felsorakoztató kötetben visszatérő megállapítás a magyar egészségügyre vonatkozóan, hogy nem kielégítő az utánpótlás helyzete.

Az egészségügyi ellátásban résztvevő szakembereknek az elégtelen száma pedig akadályozza a gyógyítómunkát, és részben hozzájárulnak a várólisták kialakulásához,

tette hozzá Kosztolányi György, aki szerint kijelenthető, hogy orvoshiány van, mértéke azonban szakmánként eltérő. Ugyanakkor nem csak az orvosok, hanem az ápolók, valamit a különféle szakellátás végző, nem feltétlen orvosi végzettséggel bíró szakemberek, gyógytornászoknak, pszichológusoknak, dietetikusoknak a létszáma sem elégíti ki a társadalom elvárását.

Az akadémia munkatársa szerint emiatt

át kellene alakítani az egészségügyi struktúra egészét.

Nagyon fontos lenne követni, és ez szakmánként ugyancsak eltérő, hogy milyen a betegutaknak a rendszerigénye. Hiszen vannak például olyan terület, ahol elégséges lenne – nagy régiókat tekintve – egy kiváló szakértői központ, mert jobban igénylik a páciensek is a koncentrált felkészültséget és tapasztalatot – jegyezte meg a szakember, hozzátéve: de általánosan megfogalmazható igény az is, hogy alapos átszervezést igényelnének a tevékenységi szintek, így az alap-, a járóbeteg- és a fekvőbeteg szint is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×