eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Fontos gyakorlat a válóperek világában

A bírósági közvetítés egy alternatív vitarendezési mód, amelyben a keresetben foglaltaknál részletesebben is megállapodhatnak a felek. Az Országos Bírósági Hivatal munkatársát egy konferencia kapcsán a bírósági közvetítés intézményéről kérdeztük.

A bíróságok általi mediációra csak a folyamatban lévő peres vagy nem peres eljárások alatt van lehetőség, árát a bírósági illeték tartalmazza.

Tolnai Kata, az Országos Bírósági Hivatal tisztviselője, az egyik bírósági közvetítési koordinátor az InfoRádiónak elmondta, ez

egy alternatív vitarendezési mód.

"Amikor a felek pereskednek, mi bizonyos ügycsoportokban megpróbáljuk rávenni őket arra, hogy saját maguk próbáljanak meg dönteni az adott ügyről, keressék meg az együttműködés pontjait".

Maguk dönthetnek

Azt tapasztalták, hogy amikor sikerül leültetni a feleket - például válóperek esetén -, akkor 60-65 százalékban ők maguk döntenek, és ha kívánják, a bíróság jóváhagyja és egy végrehajtó erő fog kapcsolódni hozzá - írta le a folyamatot dr. Tolnai Kata.

Több dologban is megállapodhatnak, mint amire a kereset vonatkozik

A bírósági közvetítésben a legtöbb ügy a családjogi perekben alakul ki.

Mint a tisztviselő elmondta, válóperek esetén sokszor a vagyonmegosztás és a gyermekelhelyezés szokott megbeszélendő kérdésként előkerülni, de nagyon sokan már megállapodással érkeznek a bíróságra.

"Leginkább a kapcsolattartás az érzékeny terület - például mely ünnepekkor hol van a gyerek, hogyan tart kapcsolatot a másik szülővel és a nagyszülőkkel - , illetve az átadás: ki és hogyan adja át a gyermeket, milyen állapotban.

Sok esetben például a gyerek kedvenc mackóját nem adja oda az egyik fél, és akkor a gyermek visszavágyik érte, jól aludni sem tud" - sorolta Tolnai Kata.

Ezeket a megállapodásokban nagyon részletesen, pontosan rögzítik - a bírósági határozatba viszont mindez nem kerül bele, a bíró csak azt fogja jóváhagyni, ami a keresethez igazodik és végrehajtható.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×